Morda na kłódkę

fot. Shutterstock

Jak dobrać rodzaj kagańca do rasy psa i okoliczności?

Dla boksera
Ten typ kagańca stosujemy także u buldogów. Ma bardzo krótki i szeroki korpus oraz dodatkowy pasek opinający głowę czworonoga od góry. Jest to konieczne, bo w przeciwnym razie kaganiec spadałby z krótkiej kufy psa. Może być metalowy, plastikowy lub skórzany.

Dla amstafa
Szczególny typ kagańców stosujemy u amstafów, bulterierów i pitbuli. Z uwagi na dużą siłę i temperament tych ras powinny być wykonane z grubej skóry. Takie rozwiązanie z jednej strony zapewnia kagańcowi wytrzymałość, a z drugiej – jak największe bezpieczeństwo osobie nim uderzonej, co zdarza się często chociażby podczas zabawy.

Codzienny
Może być metalowy, plastikowy, skórzany lub nylonowy. Najważniejsze, aby był wygodny i dobrze dopasowany. Dlatego na zakupy warto się wybrać razem z psem, aby móc go przymierzyć. Prawidłowo dopasowany kaganiec nie powinien się zsuwać, a pies musi mieć możliwość lekkiego uchylenia pyska i swobodnego oddychania. Właściciele łagodnych czworonogów, przebywając z nimi w miejscach, w których kaganiec jest wymagany, mogą zastosować ten z nylonu. Będzie on najodpowiedniejszy również dla naszych najmniejszych milusińskich (z wyjątkiem piesków z krótszą kufą, dla których polecamy raczej kaganiec skórzany).

Wystawowy
Jeśli zakładamy psu kaganiec podczas wystawy, gdy przebywa poza ringiem, musimy się liczyć z tym, że będzie go miał na pysku przez dłuższy czas. Dlatego powinien być przede wszystkim wygodny. Od noszonego na co dzień musi się różnić wielkością i być zdecydowanie luźniejszy. Dzięki temu pies będzie mógł w nim ziajać, a sierść na pysku nie pogniecie się tak bardzo. W takim kagańcu zwierzak mniej się męczy, dzięki czemu ma szanse lepiej się zaprezentować. Ten sam typ kagańca stosujemy podczas podróży koleją czy autobusem. Może być wykonany z metalu, skóry lub plastiku.

Bojowy
Przeznaczony dla psów policyjnych a także dla wszystkich innych szkolonych w kierunku obrony. Jest wykonany z mocnych prętów metalowych
i od wewnątrz częściowo wykończony skórą podszytą miękkim filcem. Powinien być dość ciasny i tak dobrany, by nos psa nie dotykał jego czubka. Może się psu przydać do atakowania przeciwnika (uderzenie kagańcem jest bardzo skuteczne), więc jego konstrukcja musi uniemożliwiać zsunięcie się nawet podczas walki. Najlepiej, jeśli oprócz paska okalającego głowę od tyłu posiada dodatkowy, biegnący od górnej części nasady kagańca, między oczami, do paska głównego.

Treningowy
Zwany inaczej kantarkiem, służy do nauki posłuszeństwa, a zwłaszcza chodzenia przy nodze. To doskonałe rozwiązanie szczególnie dla słabych fizycznie właścicieli silnych psów. Smycz jest podczepiona do paska wychodzącego w dolnej części psiej głowy. Pociągnięcie smyczy powoduje ściśnięcie pyska i skręt głowy w stronę przewodnika. Jest to bardzo sprytne rozwiązanie, bo łączy zalety obroży i kagańca.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments