Na piechotę walczą z rakiem


Dwa lata temu Amerykanin Luke Robinson stracił swojego psa. Owczarek pirenejski Malcolm przegrał walkę z rakiem kości. Robinson nie mógł się pogodzić ze stratą przyjaciela. Postanowił działać - i tak rozpoczęła się jego niezwykła podróż.

Wraz z dwoma innymi owczarkami Hudsonem i Murphym rozpoczął projekt "2 psy, 2000 mil". Z Austin w Teksasie wyruszył na piechotę aż do Bostonu. Dziś nie zostało im już dużo drogi. Pokonali większość trasy, są w Nowym Jorku – mają zaledwie 250 mil do mety.

Celem wyprawy jest jednak nie Boston, a zwrócenie uwagi Amerykanów na problem zwierząt cierpiących na raka. Według szacunków weterynarzy onkologów każdego roku wykrywanych jest nawet do 8 mln przypadków raka u zwierząt towarzyszących człowiekowi. Większość z nich nie jest właściwie leczona. Stąd Robinson promuje ideę "comperative oncology" – zwraca uwagę na podobieństwa nowotworów u psów i ludzi. Zachęca, by doświadczenia zdobyte w leczeniu raka i opiece nad ludźmi cierpiącymi na nowotwory wykorzystywać w świecie zwierząt i na odwrót.

Do Bostonu trójka wędrowców ma dotrzeć 18 czerwca. Czekać tam będzie na nich specjalny festyn. Tam też rozpocznie się drugi etap projektu. – Bo skoro 2 psy mogą pokonać 2 tys. mil, to 2 miliony psów mogą pokonać po 2 mile – pomyślał Robinson i zachęca, by przyłączyć się do jego nowej akcji.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments