Na smyczy mniej bezpiecznie

fot. Thinkstock

Prawie 2 tys. psów wyprowadzanych na spacery na terenie Brna obserwowali czescy naukowcy. Efektem są badania na temat agresywnych zachowań czworonogów.

Naukowcy wykazali, że u psów wyprowadzanych na smyczy ryzyko pojawienia się zachowań agresywnych jest dwa razy większe niż u puszczanych luzem. Bierze się to stąd, że po pierwsze, zwierzęta ograniczone przez smycz czują, że w razie niebezpieczeństwa nie będą mogły uciec, więc na widok pobratymcy decydują się na atak. Po drugie, wielu właścicieli nie wie, że w naturze psów leży podchodzenie do siebie po łuku, a nie na wprost. Po trzecie, ludzie, widząc zbliżającego się z naprzeciwka czworonoga, czasem bezwiednie napinają smycz swojego pupila, co powoduje uniesienie jego głowy. W ten sposób pies – wbrew swojemu instynktowi – przyjmuje groźną postawę, którą wzbudza agresję u pobratymców.

Wielu właścicieli twierdzi, że ich psy cechuje „agresja smyczowa”. Rzadko jednak zdają sobie sprawę z tego, że przez zmianę swojego zachowania mogą zmniejszyć zachowania problemowe u swoich zwierząt. Niektórzy szkoleniowcy – m.in. Alexa Capra – zalecają, by nie dopuszczać do spotkania psów trzymanych na smyczach, bo bywa to przyczyną niepożądanych reakcji. – Uczę psy moich klientów, by ignorowały pobratymców trzymanych na smyczach. Jeśli chcemy, by zwierzęta się poznały, obydwa musimy spuścić ze smyczy – mówi Capra.

Czesi wysnuli ze swoich badań jeszcze inne wnioski: ryzyko wystąpienia zachowań agresywnych u psów w stosunku do pobratymców znacząco wzrasta, gdy oba zwierzaki są prowadzone przez mężczyzn a także gdy między psami jest duża różnica wieku lub gdy są tej samej płci.  MU 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments