Na wagę psa


Już co czwarty pies i kot jest otyły – alarmują lekarze weterynarii. Dlatego 12 maja rozpocznie się Ogólnopolski Tydzień Walki z Otyłością Psów i Kotów.

Badania przeprowadzone wśród właścicieli psów i kotów wskazują, że aż 30 proc. z nich wie, że nadwaga u zwierząt jest zjawiskiem częstym, ale… większość nie łączy jej z poważnymi chorobami. Tymczasem cukrzyca, nadciśnienie czy choroby zwyrodnieniowe stawów to tylko niektóre z konsekwencji nadmiaru tkanki tłuszczowej u naszych czworonogów.
W związku z tym zostanie przeprowadzona kampania edukacyjna pod hasłem „Ważą się losy psów i kotów”. Akcję wspierają znana z serialu „Kryminalni” Magdalena Schejbal z psem Bruno (staffordshire bull terrier) oraz bohaterka „Na Wspólnej” Joanna Jabłczyńska z suczką Agą (golden retriever).
– Aga po zimie ma trochę nadwagi, bo wtedy mniej spacerujemy – przyznaje Joanna Jabłczyńska. – Ale latem zrzucimy parę kilogramów. Nie będzie to trudne, bo moja suczka na szczęście nie jest łakomczuchem, no i od szczeniaka ma dietę ustaloną przez lekarza weterynarii – tłumaczy.
Lekarze weterynarii zwracają uwagę, że podawanie smakołyków między posiłkami, np. jako nagrody w szkoleniu, jest często przyczyną nadwagi. Apelują więc, by zamiast przekąską, nagradzać psa swoim zainteresowaniem, wspólną zabawą.
Organizatorzy akcji, której patronują m.in. Fundacja Alteri, Polskie Towarzystwo Kynoterapeutyczne oraz Małopolska Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza, określili siedem zasad, których należy przestrzegać, by utrzymać szczupłą sylwetkę czworonoga.

1. Zapewnij zwierzęciu spokój podczas posiłku.
2. Nie karm psa przy stole.
3. Nie zmuszaj do jedzenia.
4. Pamiętaj o wspólnej zabawie.
5. Nie stosuj żadnych dodatków do posiłków swojego kota lub psa.
6. Posiłek to nie nagroda.
7. Nie podawaj „niedzielnych obiadów”.
Informacje na temat właściwego żywienia i walki z nadwagą można znaleźć na stronie www.otylosczwierzat.pl. Została też uruchomiona poradnia on-line, w której otrzymamy od lekarzy szczegółową informację na temat leczenia nadwagi u konkretnego czworonoga. Natomiast w Warszawie (Pole Mokotowskie 10.05), Krakowie (Błonia 11.05), Poznaniu (Park Marcinkowskiego 17.05) oraz Wrocławiu (Park Południowy 18.05) spotkamy „Strażników psiej wagi”, którzy będą informować, jak się pozbyć zbędnych kilogramów u naszych podopiecznych.

tekst i zdjęcie
Konrad Piskała

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments