Ten pies żył najdłużej na świecie!

fot. Shutterstock

Miał na imię Bluey, mieszkał w Australii i żył - podobno - 29 lat i 5 miesięcy! Choć jego sędziwy wiek nigdy nie został udokumentowany, do dziś uważa się, że to najdłużej żyjący pies na świecie. Trafił nawet do księgi rekordów Guinnessa.

Pies Bluey
fot. Wikipedia

Właścicielem słynnego psa był Les Hall, Australijczyk, do którego Bluey, urodzony 7 czerwca 1910 roku, trafił jako szczeniak. Był to pies rasy australian cattle dog, który całe życie przepracował w „zawodzie” – pilnował owiec i bydła.

Stary i schorowany Bluey musiał zostać uśpiony. Stało się to 17 listopada 1939 roku, a więc po ponad 29 latach życia.

O tytuł najdłużej żyjącego psa świata z Blueyem walczy Chilla. Jej wiek szacuje się na jeszcze więcej, bo aż 32 lata, ale doniesienia są na tyle niepewne, że niewielu wierzy, iż pies mógłby dożyć takiego wieku. Chilla była mieszańcem labradora z australian cattle dogiem. Ponieważ obydwa te długowieczne psy mają przewagę genów cattle doga, naukowcy postanowili przyjrzeć bliżej się tej rasie i sprawdzić, czy jej wszyscy przedstawiciele żyją tak długo.

Jak się okazało, rzeczywiście australian cattle dogi żyją średnio o rok dłużej niż psy innych ras podobnej wielkości. Przeciętna długość życia to jednak nadal ok. 13 lat. Cattle dogi nie są więc, jako rasa, wybitnie długowieczne – Bluey i Chilla były po prostu wyjątkowe.

Autor: Aleksandra Więcławska
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments