Najsłynniejsze historyczne psy. Czy słyszałeś o nich wszystkich?

fot. Shutterstock

Czworonogi miały ogromny wpływ na historię naszego, ludzkiego świata. Oto najważniejsze historyczne psy, których zasług nie da się pominąć!

Dzisiejsze domowe czworonogi to przede wszystkim nasze pupile. Dają nam wsparcie w trudnych chwilach, towarzystwo w samotności i powód do wyjścia z domu na zdrowy spacer. Jednak to nie wszystkie ich zasługi – od dawna psy towarzyszyły człowiekowi także w trudnych wyzwaniach i przyczyniły się do rozwoju nauki. Oto najważniejsze historyczne psy, bez których dzisiejszy świat nie byłby taki sam!

Najważniejsze historyczne psy

Przedstawiamy wam często pomijane na lekcjach historii, ale niezwykle zasłużone dla ludzkości psiaki, o których powinien pamiętać każdy szanujący się psiarz. Jaki był ich wkład w badania naukowe?

Łajka

Jeden z nielicznych zasłużonych dla ludzkości psów, o którym słyszał prawie każdy. Znaleziona na ulicy Moskwy suczka była pierwszym zwierzęciem, które znalazło się na ziemskiej orbicie. Niestety jej historia skończyła się tragicznie. Wprawdzie na czas lotu zapewniono jej wystarczającą ilość wody, jedzenia i tlenu, jednak nikt nie planował sprowadzenia jej żywej na ziemię. Śmierć tego psiaka nie poszła jednak na marne, a jej wyprawa w 1957 roku udowodniła, że żywe organizmy są w stanie przetrwać lot kosmiczny.

historyczne psy
fot. youtube.com

Polly

Charles Darwin znany był ze swojej miłości do psów. Jego suczka Polly, będąca mieszańcem teriera, stała się dla niego idealnym obiektem obserwacji. To dzięki niej ojciec teorii ewolucji znalazł kolejny dowód na prawdziwość swojej tezy. Zaobserwował bowiem u niej przeróżne stany emocjonalne, które wówczas przypisywane były jedynie ludziom i miały stanowić dowód na „boskie” pochodzenie człowieka. Polly stała się także modelem do ilustracji w książce Darwina „O wyrazie uczuć u człowieka i zwierząt”.

historyczne psy
fot. https://wellcomecollection.org/works/nfczhnyj

Pies Pawłowa

Badania nad przeróżnymi, niekontrolowanymi odruchami zwierząt pozwoliły rosyjskiemu naukowcowi na sformułowanie idei dotyczącej warunkowania klasycznego. Nie odbyłyby się one jednak bez udziału słynnego psa Pawłowa! Zdobywca nagrody Nobla prowadził swoje eksperymenty bez konieczności usypiania psa i przeprowadzania na nim sekcji zwłok. W jego czasach było to dość niespotykaną praktyką.

historyczne psy
fot. Rklawton/Wikimedia Commons

Snuppy

Ten sławny wśród naukowców czworonóg był pierwszym sklonowanym psem. Szczeniak powstał w 2005 roku, z komórek pobranych z ucha dorosłego charta afgańskiego. Stał się następnie ojcem wielu szczeniąt i sam został czterokrotnie sklonowany. Badania nad tymi psiakami pozwoliły naukowcom dopracować procedury klonowania i poznać wpływ tych zabiegów na zdrowie organizmów. Snuppy żył kolejne 10 lat i zmarł w 2015 roku.

historyczne psy
fot. JOONGANG PHOTO

Marjorie

Testy na zwierzętach były (i wciąż bywają!) niezwykle okrutne. Jednak odkrycia, jakie dokonują się dzięki nim, często ratują życie setkom chorych ludzi. Marjorie była jednym z psów, które pomogły w zrozumieniu, jak funkcjonuje trzustka i w opracowaniu metod leczenia osób cierpiących na cukrzycę. Po usunięciu trzustki u tej suki naukowcom udało się utrzymać ją przy życiu przez 70 dni dzięki zastrzykom z insuliny.

Autor: Aleksandra Prochocka
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments