Nie dla psa kiełbasa


Psy, które często są traktowane jak członkowie rodziny, dostają od właścicieli to, co według nich jest najlepsze. Dotyczy to też pożywienia, które – nawet gdy zdrowe dla ludzi – niekoniecznie jest odpowiednie dla zwierząt.

 Z badań przeprowadzonych przez TNS OBOP na zlecenie firmy Butcher’s Pet Care wynika, że 80 proc. psów w Polsce karmionych jest jedzeniem domowym, 63 proc. je karmę suchą, a 26 proc. mokrą karmę z puszki. Wielu właścicieli uznaje, że dobre dla jego pupila będzie to, co je on sam. Niestety – takie pożywienie źle wpływa na kondycję fizyczną i samopoczucie psa, a także może stać się przyczyną wystąpienia zatruć i alergii. Wynika to z innego procesu trawienia pokarmów u dwunożnych. Pies ma uboższą florę bakteryjną przewodu pokarmowego, nie jest więc w stanie strawić tak urozmaiconego pożywienia, jakie serwuje mu właściciel. Czworonóg potrzebuje przede wszystkim białka i tłuszczu, a mniej węglowodanów. Karmiąc zwierzę resztkami ze stołu, nie dostarczamy mu tego, co niezbędne do prawidłowego funkcjonowania.

– Żywienie psa ma ogromne znaczenie dla funkcjonowania jego organizmu – mówi behawiorysta, założyciel szkoły „Wesoła łapka”, współpracownik miesięcznika „Mój Pies” Jacek Gałuszka. – Często niedobór lub nadmiar pewnych składników w jedzeniu jest jedną z przyczyn niewłaściwego zachowania zwierzaków.

Kolejny błąd popełniany przez właścicieli czworonogów to jednoczesne podawanie psu jedzenia domowego i gotowej zbilansowanej karmy, co zaburza ilości witamin i mikroelementów. – Mieszanie jedzenia domowego, w tym resztek, kaszy, której pies nie trawi, czy makaronu z karmą powoduje, że dostarczamy mu za dużo kalorii i węglowodanów. Przy niewystarczającej ilości ruchu powoduje to, że zwierzę tyje – mówi Gałuszka.

11 proc. badanych deklaruje, że ich pies ma nieograniczony dostęp do miski z jedzeniem. Najpopularniejszymi pokarmami podawanymi zwierzętom są mięso (89 proc.), kasza, ryż i makarony (69 proc.) oraz warzywa (35 proc.). ACh  

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments