3 kroki do przyjaźni psa i noworodka


Świeżo upieczeni rodzice - a zarazem opiekunowie czworonogów - zawsze zastanawiają się, czy niemowlę i pies się polubią, czy się zaprzyjaźnią. Jak im w tym pomóc?

Niektórym rodzicom spędza to nawet sen z powiek. Warto jednak już zawczasu przygotować psa na przybycie nowego członka rodziny – ułatwi to na naszemu pupilowi odnalezienie się w nowej sytuacji, która może go przytłoczyć. Czy niemowlę i pies mogą stać się najlepszymi przyjaciółmi?

Niemowlę i pies! 3 kroki do ich przyjaźni

Kobieta biegnie ze swoim psem
fot. Shutterstock

1. Wybiegaj psa przed przyjazdem noworodka

Pies, który od kilku dni nie był na dłuższym spacerze (bo wszyscy ekscytowali się narodzinami dziecka), zapewne ma w sobie nadmiar energii. Nie będzie dobrze, jeśli zechce dać jej upust właśnie wtedy, gdy ty wrócisz z noworodkiem ze szpitala.

Dlatego zawczasu zadbaj o to, by w dniu, w którym w domu po raz pierwszy ma pojawić się dziecko, ktoś wcześniej wyszedł z twoim psem na aktywny spacer – czyli taki, na którym zwierzak będzie mógł się pobawić z innymi psami, trochę pobiegać, znajdzie się w mało znanym mu miejscu z mnóstwem nowych zapachów. Niech zmęczy się jego umysł i ciało, a powita ciebie i dziecko zrelaksowany.

Pies wącha stópki nowordoka
fot. Shutterstock

2. Najpierw wejdź sama, potem pokaż psu dziecko

Ponieważ przez kilka ostatnich dni byłaś w szpitalu, twój pies zwyczajnie się za tobą stęsknił. Zorganizuj więc swoje wejście do domu tak, by pupil miał możliwość wylewnie cię przywitać. Nosidełko z dzieckiem powierz na przykład partnerowi, żeby poczekał chwilę przed drzwiami, a sama wejdź i wygłaszcz psiaka.

Dopiero gdy zwierzak ochłonie, zaproś partnera z noworodkiem. Zapewne na jego widok nie będzie się już tak cieszył, jak w momencie, gdy zobaczył ciebie, ale to dobrze, bo będzie spokojniejszy.

Pozwól psu powąchać nóżki maleństwa i poznać jego zapach – to bardzo ważne, by nie odganiać zwierzaka od noworodka, co na wstępie zaważyłoby na ich relacji. Niech temu poznaniu towarzyszą smakołyki, którymi będziesz obdarowywać grzecznie zachowującego się czworonoga. W końcu wszystkim zależy, by zwierzak miał z niemowlęciem same dobre skojarzenia.

Pies przygląda się jak niemowlę śpi trzymając rodziców za dłonie
fot. Shutterstock

3. Zawsze orientuj się, gdzie pies się aktualnie znajduje

Jeżeli mieszkasz w małym mieszkaniu, raczej zawsze będziesz mieć psa w zasięgu wzroku. Ale jeśli jesteś właścicielem domu, szczególnie piętrowego, może się okazać, że nie wiesz, gdzie aktualnie przebywa pies.

Nietrudno sobie wyobrazić, że kilka godzin po przyjeździe noworodka ze szpitala, kładziesz malucha do łóżeczka, zajmujesz się innymi sprawami, a pies – wyłącznie z ciekawości – próbuje dostać się do dziecka.

Mimo że nie ma złych intencji, sytuacja nie jest bezpieczna. Dlatego zawsze musisz kontrolować, gdzie na terenie domu przebywa twój pupil i nie dopuścić do sytuacji, w której wraz z dzieckiem znajdą się razem sam na sam.

Autor: Aleksandra Więcławska
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments