Obietnica opieki

fot. Shutterstock

Dziecko prosi o pieska. A my mamy obawy, czy podoła obowiązkom. Jak przygotować syna lub córkę do roli opiekuna zwierzaka? - pytamy psycholog Joannę Sińską

Czy dobrym pomysłem jest zawarcie umowy z dzieckiem przed pojawieniem się w domu psa?
Tak. Zakup zwierzęcia zmienia życie całej rodziny. Jeżeli my, dorośli, pogodziliśmy się już ze wszystkimi kosztami – nie tylko materialnymi – jakie pociąga za sobą sprowadzenie do domu czworonoga, to trzeba porozmawiać z dzieckiem. W rozmowie należy poruszyć wszystkie problemy związane z opieką nad psem. Pamiętajmy, że dziecko ma prawo ich sobie nie uświadamiać.

Od czego zacząć rozmowę?
Od tego, co zmieni się w domu, gdy pojawi się zwierzak. Możemy porozmawiać zarówno o przyjemnościach, jak i o obowiązkach związanych z posiadaniem zwierzęcia. Potem przejdźmy do konkretów – szczegółowego podziału obowiązków: kto, kiedy i w jakim zakresie zajmie się psem. Precyzyjnie ustalmy reguły, by móc się potem na nie powołać.

Co zrobić, gdy dziecko nie wywiązuje się z umowy?
Porozmawiać z nim poważnie o odpowiedzialności. Poprosić, żeby przypomniało sobie, jakie konsekwencje dla innych ma zaniedbywanie jego obowiązków. Jednak podstawowym celem takiej rozmowy powinna być próba odpowiedzi na pytanie: co utrudnia dziecku wywiązywanie się z danych obietnic? Musimy wspólnie z synem lub córką poszukać sposobów pokonania tej przeszkody.

Czy umowa z dzieckiem może mieć dobroczynny wpływ na jego psychikę?
W rodzinach posiadających psa lub kota dzieci lepiej rozwijają się społecznie: są bardziej samodzielne, skłonne do pomocy, dzielenia się, łatwiej wczuwają się w sytuację innych. Wykazały to między innymi badania przeprowadzone przez dr Zuzannę Toeplitz z Wydziału Psychologii UW. A sporządzenie wraz z rodzicami umowy i rozwiązywanie trudności związanych z jej przestrzeganiem może być treningiem negocjacji i twórczego rozwiązywania problemów.

W jakim wieku dziecko jest już odpowiedzialne, aby dotrzymać postawionych warunków?
Mały opiekun psa nie powinien mieć mniej niż 8-10 lat. Młodsze dziecko nie zrozumie wszystkich zasad i prawdopodobnie ich nie dotrzyma.

Jak w praktyce sporządzić umowę? Spisać ją na kartce i przyczepić do lodówki?
Rzeczywiście, warto ją spisać i poprosić, aby malec się pod nią podpisał. To w jego oczach uczyni ją ważniejszą. Młodsze dziecko może narysować wszystkie zasady, aby były dla niego bardziej przejrzyste i szybciej je zapamiętało.

Czy powinien być jakiś świadek podpisania umowy, na przykład dziadek lub starsza siostra?
Spisanie umowy w otoczeniu całej rodziny uczyni ją szczególnie ważną, a dzień sprowadzenia psa – wyjątkowym i niezapomnianym. Prawdziwym świętem.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments