Oceniać zdrowie, nie wygląd


Na brytyjskiej wystawie psów rasowych Crufts powinno się oceniać nie tylko wygląd, ale też, a nawet przede wszystkim, zdrowie i kondycję – apeluje RSPCA, brytyjska organizacja przeciwdziałająca okrucieństwu wobec zwierząt.

Działacze RSPCA są zadowoleni z utworzonego przy wystawie Crufts w 2006 roku plebiscytu Friends for Life (więcej o tym TUTAJ), który nagradza psy uratowane i doceniane przez obecnych opiekunów, ale uważają, że to tylko mały krok w kierunku oceniania zachowania psa czy jego nastawienia do świata. Nadal na pierwszym miejscu podczas trwającej od 7 do 10 marca wystawie stawia się wygląd.

Organizacja RSPCA już w 2011 roku rozpoczęła kampanię Born to Suffer (urodzone, by cierpieć), w której ramach niezależni eksperci mieli się przyjrzeć standardom ras uznawanych przez Kennel Club. Działacze zajmujący się pomocą zwierzętom chcieli, by priorytetem było zdrowie danego psa, kondycja i temperament, a dopiero na końcu wygląd. Petycję pod wprowadzeniem takiego systemu oceniania psów na wystawach podpisało już prawie 23 tys. osób.

To, co głównie jest zarzucane hodowcom zwracającym uwagę jedynie na wygląd, to psy ze skrzywioną psychiką (np. agresywne lub nadmiernie bojaźliwe), z wyolbrzymionymi cechami danej rasy, które uniemożliwiają im funkcjonowanie (np. zbyt płaskie pyski u bokserów czy buldogów angielskich), a także z chorobami genetycznymi (np. przez chów wsobny). AW

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments