Od najlepszej strony

fot. Shutterstock

O radości z wystawiania psów rozmawiamy z Kubą Myrchą, 12-letnim prezenterem z Warszawy

Kiedy zaczęła się Twoja przygoda z psami?
Psy są w naszej rodzinie, odkąd pamiętam. Wychowywałem się z nimi. Do tej pory jest z nami ponadtrzynastoletnia rottweilerka – uczyłem się chodzić, trzymając ją za obrożę. Mama często jeździła z naszymi psami na wystawy i zabierała mnie z sobą.

Skąd się dowiedziałeś o konkursie Młody Prezenter?
Właśnie od mamy. Byłem wtedy przedszkolakiem i nie mogłem się doczekać, kiedy wreszcie będę mógł wziąć w nim udział – musiałem skończyć 9 lat, a czas tak wolno płynął…

Jak zapamiętałeś swój debiut?
To było ogromne przeżycie i stres. Pilnie się przygotowywałem, czytałem regulamin i ćwiczyłem z naszymi psami pod okiem mamy. Do konkursu przystąpiłem z psem jej koleżanki – sznaucerem miniaturowym. Bardzo się denerwowałem, a tymczasem poszło lepiej niż się spodziewałem – zająłem II miejsce.

Kto, oprócz mamy, uczy Cię wystawiać psy?
Dużo czytam i podpatruję najlepszych. Inaczej prezentuje się psy ras małych, ozdobnych, a inaczej rottweilery. Trzeba mieć wiedzę o rasie, aby pokazać psa z najkorzystniejszej strony – wyeksponować jego zalety, a ukryć słabsze punkty.

Jakie rasy wystawiasz?
Wystawiałem już sznaucery, jamniki, pony, mopsy, rhodesian ridgebacki. Występuję przede wszystkim z psami naszych znajomych. Jestem jeszcze za młody na wystawianie tak dużych psów jak rottweilery, choć wystawiałem już w klasie honorowej naszą utytułowaną sukę weterankę i zdarzyło mi się wystąpić z nią w konkursie na młodego prezentera.

Jakie psy najtrudniej jest wystawiać?
Mnie sprawiają kłopoty silne psy o dużym temperamencie. Wiele zwierząt łagodnych w stosunku do ludzi przejawia agresję w kontaktach z innymi psami – to bardzo przeszkadza na ringu. Takie problemy dotyczą zarówno dużych ras, jak i małych, na przykład terierów.

Co decyduje o sukcesie w wystawianiu psów?
Doświadczenie – nie można się nauczyć wszystkiego od razu. Poza tym do wystawiania psów trzeba mieć smykałkę. Widziałem psy, które wystawiane przez jedną osobę były osowiałe i niechętnie wykonywały polecenia, a z drugą odzyskiwały werwę i prezentowały się o wiele lepiej.

Jaki był Twój największy sukces?
Tegoroczne II miejsce w konkursie na międzynarodowej wystawie psów rasowych w Namur. Spędzając wakacje u przyjaciół w Belgii, pojechaliśmy obejrzeć wystawę psów. Na miejscu zdecydowałem się wziąć udział w konkursie. Wystawiłem psa znajomych rodziców – młodego rhodesian ridgebacka. Na wiosnę zamierzam wystartować w konkursie z naszą najmłodszą, 9-miesięczną rottweilerką.

ZOSTAŃ MŁODYM PREZENTEREM
Kiedy i gdzie odbywają się konkursy Młody Prezenter?
– na wystawach psów rasowych organizowanych przez ZKwP

Kto może się zgłosić do konkursu?
– dzieci i młodzież w wieku od 9 do 18 lat

Jak to zrobić?
– przyjmowane są tylko zgłoszenia pisemne, z imieniem, nazwiskiem i datą urodzenia prezentera oraz rasą, nazwą i numerem PKR psa, z którym będzie występował

Dokąd przesłać zgłoszenie?
– na adres organizatora wystawy, razem ze zgłoszeniem psa; organizator potwierdza pisemnie przyjęcie zgłoszenia

Kto wyznacza opłaty?
– oddział ZKwP organizujący wystawę

Kto ocenia młodych prezenterów?
– sędziowie kynologiczni z uprawnieniami

Kryteria oceny

  • ogólne wrażenie wywierane przez prezentera i psa
  • prawidłowość i sprawność pokazu z psem własnym i obcym
  • przestrzeganie kolejności zadań
  • dokładność wykonywania poleceń sędziego
  • panowanie nad psem
  • umiejętność pokazania psa zależnie od rasy
  • troskliwy stosunek do psa
  • kondycja i przygotowanie psa do pokazu
  • sprawność organizacyjna pokazu (np. punktualność)
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments