Oliwki dla psa. Czy pies może jeść oliwki?


Zielone lub czarne oliwki to wyjątkowy przysmak, za którym szaleją także koty... i niektóre psy! Tylko czy domowe czworonogi mogą je jeść?

Oliwki to nieodłączny element dań śródziemnomorskich. Owoce te doskonale komponują się także z przeróżnymi serami. Te niewielkie, bogate w zdrowe tłuszcze owoce o charakterystycznym smaku stanowią także ciekawy dodatek do pieczywa lub samodzielną przekąskę. Czy zielone lub czarne oliwki mogą być bezpiecznym przysmakiem dla psa?

Co zawierają oliwki?

Oliwka to niewielki owoc rosnący na drzewach, który dojrzewając, nabiera czarnej barwy. Surowe oliwki są niezwykle gorzkie – by nabrały odpowiedniego smaku, konieczna jest ich obróbka, na przykład namaczanie w solance, obtaczanie w soli czy poddanie owoców działaniu czynników utleniających. W zależności od odmiany owoce te mogą zawierać 20-45% tłuszczu, do 9% węglowodanów i do 2% białka. Zawarty w oliwkach tłuszcz zawiera dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych o prozdrowotnym działaniu.  W składzie tych owoców znaleźć można także witaminy z grupy B, witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (A, E) oraz polifenole o właściwościach przeciwutleniających. Sposób obróbki sprawia także, że w oliwkach znajduje się stosunkowo dużo soli – nawet do 6%. Czy oliwki będą zdrowe dla psa?

Czy pies może jeść oliwki?

Surowe owoce drzewa oliwnego nie zawierają żadnych szkodliwych dla psa substancji i mogą stanowić zdrowy dodatek do diety zwierzaka. Są jednak na tyle gorzkie, że czworonóg na pewno nie będzie chciał ich jeść! Natomiast oliwki z zalewy zawierają wysokie dawki soli, przez co nie powinny stanowić stałego elementu diety domowego pupila. Okazjonalne podanie psu kawałka oliwki nie powinno mu jednak zaszkodzić. Trzeba pamiętać, że w słoikach z oliwkami mogą znajdować się także różne, szkodliwe dla psa przyprawy, takie jak cebula i ostra papryka. Dlatego chcąc poczęstować psa oliwką, powinniśmy unikać owoców z takimi dodatkami. Przed podaniem psu oliwki należy także usunąć z niej pestkę.

Autor: Aleksandra Prochocka
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments