10.02.2021
Oliwa z oliwek dla psa. Czy psu można podawać oliwę?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czy oliwa z oliwek może znaleźć się w psiej misce? Sprawdź, czy ten olej roślinny będzie zdrowym dodatkiem do diety domowego czworonoga!
fot. Shutterstock
Wielu opiekunów czworonogów chce wzbogacić dietę swojego podopiecznego o zdrowe dodatki. Jednym z nich jest oliwa z oliwek, która miałaby dostarczyć psu cennych kwasów tłuszczowych. Czy olej roślinny naprawdę jest zdrowy dla psiaka?
Co zawiera oliwa z oliwek?
Tłoczoną z oliwek oliwę można znaleźć niemal w każdej domowej kuchni. Służy nie tylko do smażenia – można dodawać ją również jako dressing do sałatek i wielu innych dań na zimno lub na gorąco. Pochodzący z krajów śródziemnomorskich olej składa się w 100% z tłuszczu, przez co jest bardzo kaloryczny. Jedna łyżka stołowa oliwy ma aż 119 kalorii! Olej ten ceniony jest za wyjątkowy smak oraz wysoką zawartość cennych, nienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3 i omega-6, czyli kwasu linolowego i α-linolenowego. Regularne spożywanie oliwy z oliwek zapobiega powstawaniu miażdżycy, chorób serca i cukrzycy. Przyczynia się także do obniżenia poziomu szkodliwego cholesterolu i zmniejsza ryzyko zachorowania na niektóre nowotwory. Oliwa zawiera także cenne witaminy E i K. Czy psiaki też mogą ją spożywać?
Czy pies może jeść oliwę z oliwek?
Wokół podawania mięsożernym psom olejów roślinnych krąży wiele przedziwnych mitów. Niektórzy psiarze błędnie uważają, że zwierzaki te w ogóle nie trawią tłuszczów roślinnych i nie przyswajają z nich ani kalorii, ani witamin. Inni twierdzą, że zawarte w olejach roślinnych kwasy tłuszczowe ulegają w psich organizmach dziwnym przemianom, które szkodzą zdrowiu czworonogów. Takie twierdzenia nie mają jednak nic wspólnego z prawdą. Psiaki skutecznie trawią tłuszcze roślinne, dobrze je przyswajają i czerpią z nich kalorie. Organizm mięsożernego psa ma natomiast problem z efektywnym wykorzystaniem roślinnych kwasów tłuszczowych omega-3. Domowe czworonogi nie wytwarzają bowiem zbyt dużej ilości enzymów odpowiedzialnych za przemiany tych składników. Psiaki znacznie skuteczniej wykorzystują kwasy tłuszczowe omega-3 zawarte w tłuszczach zwierzęcych – szczególnie pochodzące z olejów rybnych kwasy EPA i DHA. Dlatego trzeba pamiętać, że tłuszcze roślinne nie mogą zastępować w psiej diecie tłuszczów zwierzęcych!
Oliwa z oliwek nie jest szkodliwa dla domowych czworonogów. Niewielki jej dodatek może stanowić dobre źródło witaminy E, która zmniejsza stany zapalne, a także poprawia wygląd skóry i sierści zwierzaków. Dolewanie dużej ilości oliwy do psich posiłków może jednak szybko doprowadzić zwierzaka do otyłości, a u wrażliwszych psów wywołać nawet zapalenie trzustki. Dlatego chcąc wzbogacić dietę zwierzaka o ten olej roślinny, musimy zachować umiar i zdrowy rozsądek. Kilka kropli oliwy z oliwek dodanych do suchej karmy psa w zupełności mu wystarczy!
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
02.07.2025
Niezbędnik psiego opiekuna. Co zabrać na wakacje z psem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Planujesz wakacje z psem w Polsce albo wyjazd za granicę? Sprawdź, co musisz zabrać na urlop z psem, by być gotowym na wszystkie sytuacje!
undefined
29.06.2025
Twój pies je kamienie? Wiemy, jak go tego oduczyć!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Psiaki lubią brać w pysk przeróżne rzeczy – patyki, nieczystości spod krzaka… Ale co zrobić, kiedy pies je kamienie?
undefined
27.06.2025
Letnie niebezpieczeństwa. Na co musisz uważać podczas wakacji z psem?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Wakacyjny wyjazd z psem może być pełen niespodzianek – nie tylko tych pozytywnych! Podpowiadamy, jak ustrzec się przed największymi niebezpieczeństwami podczas urlopu z psem!
undefined