Ostrożnie z przyjaciółmi


Statystyki są przerażające. Z badań przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych wynika, że połowa dzieci prędzej czy później zostanie pogryziona przez psy.

Według danych Centers for Disease Control and Prevention co roku pogryzieniom ulega 4,5 mln ludzi, z czego aż 885 tys. wymaga interwencji lekarza (ich leczenie kosztuje ponad 250 mln dolarów)! Najbardziej narażone są dzieci. Czworonogi często za cel biorą sobie ich twarze, bo znajdują się one zwykle na wysokości psiego pyska.

Z analiz wynika, że aż 80 proc. pogryzień dotyczy właśnie głowy i szyi dzieci. Niepokojąca jest też inna statystyka. Jeśli dziecko zostało kiedyś pogryzione, to wzrasta ryzyko, że stanie się to ponownie z jeszcze gorszym skutkiem (prawdopodobnie dzieci, mając w pamięci pierwszy wypadek, niechcący prowokują kolejne zdarzenia).

Jakie psy wiodą prym w statystyce pogryzień? Głównie przedstawiciele dużych ras. Na pierwszym miejscu są mieszańce (23 proc. pogryzień), na kolejnych labradory (13,7 proc.), rottweilery (4,9 proc.), owczarki niemieckie (4,4 proc.), golden retrievery (3 proc.) – na wyniki wpływ ma z pewnością popularność poszczególnych ras.

Dlatego po raz kolejny przypominamy – dziecka nie należy zostawiać sam na sam z psem!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments