Twój pies je kamienie? Wiemy, jak go tego oduczyć!

fot. Shutterstock

Psiaki lubią brać w pysk przeróżne rzeczy - patyki, nieczystości spod krzaka... Ale co zrobić, kiedy pies je kamienie? I skąd bierze się takie zachowanie?

Ze wszystkich rzeczy, jakie pies może brać do pyska, kamienie są jednymi z najniebezpieczniejszych. Nie tylko mogą poważnie uszkodzić jego zęby, ale także zablokować się w jelitach czworonoga. Dlaczego pies je kamienie i jak możemy go tego oduczyć?

Czemu pies je kamienie?

Jedzenie kamieni może mieć wiele przyczyn. Należy do nich między innymi syndrom pica – przypadłość, która dotyka psy w przeróżnym wieku. Jej najczęstszymi przyczynami są zaburzenia zdrowotne, takie jak niestrawność, zapalenie jelit czy choroby neurologiczne oraz problemy natury psychicznej – depresja, frustracja, stres i stany lękowe. Młode psiaki mogą również obgryzać różne, niejadalne przedmioty podczas ząbkowania lub ze zwykłej szczenięcej ciekawości. Noszenie kamieni w pysku wynika także często z braku wystarczającej stymulacji umysłowej, nudy i braku dostępu do odpowiednich dla psa zabawek. Część psów może również traktować to zachowanie jako chęć zwrócenia na siebie uwagi opiekuna, jeśli ten nie poświęca im zbyt dużo czasu.

Czy jedzenie i gryzienie kamieni jest niebezpieczne dla psów?

Kamienie nie są odpowiednią zabawką dla domowych czworonogów! Częste noszenie ich w pysku i gryzienie może uszkodzić psie zęby i być przyczyną poważnych chorób uzębienia. Szczególne niebezpieczeństwo wiąże się z połknięciem kamienia przez psa. Kamyk, który dostanie się do przewodu pokarmowego zwierzaka, może zalegać w nim przez długi czas, doprowadzając nawet do martwicy żołądka czy jelit. Twardy przedmiot może także całkowicie zablokować psie jelita i doprowadzić do ich przerwania, co grozi śmiercią czworonoga. Dlatego jeśli zauważymy, że nasz zwierzak ma skłonności do takich zachowań, powinniśmy natychmiast reagować! Psiakom nie wolno także rzucać kamieni podczas spaceru – zachęci to naszego podopiecznego do zabawy kamieniami, która może być przyczyną prawdziwej tragedii.

Jak reagować, kiedy pies je kamienie?

Każdego czworonoga warto nauczyć komendy „zostaw” i wymieniać się z nim zabawkami na smaczne przysmaki. Tę komendę możemy także zastosować, gdy nasz pupil próbuje nosić w pysku kamienie. Psiakom, które interesują się kamieniami na spacerach, warto proponować bezpieczniejszą alternatywę – wspólną zabawę szarpakiem czy noszenie w pysku ulubionego pluszaka.

Jeśli nasz czworonóg często przebywa w ogrodzie, w którym ma dostęp do kamieni i lubi je ogryzać, powinniśmy zapewnić mu ciekawe, wspólne zajęcie. Nawet krótka powtórka z podstawowych komend czy zabawa w szukanie przysmaków w trawie mogą być doskonałym lekarstwem na psią nudę! Jeśli nasz pies ma skłonność do zjadania niejadalnych przedmiotów, powinniśmy jak najszybciej zabrać go do weterynarza i wykonać podstawowe badania, które wykluczą problemy zdrowotne towarzyszące często syndromowi pica.

Autor: Aleksandra Prochocka
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments