29.05.2024
Najczęstsze problemy behawioralne u psów. Jak im zaradzić?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Chcąc rozwiązać problemy behawioralne naszego psa, musimy przede wszystkim znaleźć ich przyczynę. Tłumaczymy, dlaczego psy bywają niegrzeczne!
fot. Shutterstock
Wiele domowych czworonogów ma coś za uszami! Szczekanie na dzwonek do drzwi, podkradanie kapci, skakanie na gości, wymuszanie jedzenia od domowników… Chcąc rozwiązać takie problemy behawioralne u psów, musimy najpierw znaleźć ich faktyczną przyczynę, a następnie podjąć odpowiednie kroki, by zmienić zachowanie naszego pupila.
Najczęstsze problemy behawioralne psów
Poniżej przedstawiamy listę najczęściej spotykanych problemów występujących u domowych zwierzaków. Oczywiście może być ich o wiele więcej… Jednak w przypadku każdego z nich najważniejsze jest najpierw ustalenie przyczyny zachowania, a dopiero potem wdrożenie odpowiedniego szkolenia. Na szczęście wszystkie z nich da się rozwiązać metodami pozytywnymi! Jak sprawić, by psiak przestał zachowywać się w uciążliwy sposób?
Szczekanie
Wydawanie przeróżnych dźwięków to naturalne zachowanie domowych psów. W ten sposób mogą one alarmować nas o nietypowej sytuacji, komunikować się z innymi czworonogami czy wzywać nieobecnych w domu członków rodziny. Szczekanie może także towarzyszyć frustracji, próbie wymuszenie czegoś na opiekunie lub lękowi w trudnej dla psa sytuacji. Niestety dźwięki wydawane przez domowe zwierzaki bywają nieraz naprawdę uciążliwe nie tylko dla opiekunów, ale także dla sąsiadów…
Chcąc oduczyć psa nadmiernego szczekania, należy dokładnie przyjrzeć się sytuacjom, w jakich nasz psiak wokalizuje i określić jego stan emocjonalny i intencje. Jeśli nasz pupil próbuje szczekaniem coś na nas wymusić, powinniśmy ignorować go lub odesłać na posłanie, dając mu wyraźnie znać, że takim zachowaniem nic nie wskóra. Gdy nasz zwierzak szczeka i wyje, zostając w domu bez opieki, musimy popracować nad lękiem separacyjnym. Szczekanie na dzwonek do drzwi może być natomiast rozwiązane za pomocą nauki szczekania na komendę i spokojnego witania gości.
Niszczenie w domu
Demolowanie domu podczas nieobecności opiekunów to jeden z najczęstszych objawów lęku separacyjnego. Takie zachowanie może także świadczyć o frustracji zwierzaka lub zwykłej nudzie. Niszczenie kapci czy ogryzanie nóg od stołu to natomiast częste zachowania szczeniąt, które wymieniają zęby i za pomocą pyska eksplorują otaczający je świat. Jeśli nasz zwierzak ma takie zapędy, warto udostępnić mu odpowiednie gryzaki, zabawki wypełniane jedzeniem lub zaproponować zabawę z matą węchową. I oczywiście chować w domu wszystko, co nie powinno trafić do psiej paszczy!
Żebranie przy stole
Uporczywe wpatrywanie się w jedzących domowników, wymuszanie jedzenia piszczeniem czy drapaniem łapą to uciążliwy problem. Jednak winni są temu zazwyczaj sami opiekunowie, którzy ulegają prośbom czworonoga i nagradzają go za to smacznymi kąskami z talerza. Nie powinno więc nas dziwić, że dokarmiany przy stole psiak staje się coraz bardziej natarczywy! Chcąc oduczyć psa żebrania przy stole, powinniśmy wprowadzić kategoryczny zakaz podawania zwierzakowi jedzenia ze stołu, konsekwentnie ignorować marudzenie psiaka i odsyłać go za każdym razem na posłanie lub do innego pokoju, gdy tylko zacznie piszczeć lub wspinać się na nasze kolana.
Załatwianie się w domu
Psiak, który załatwia się w domu, to prawdziwe utrapienie! Takie problemy mogą dotyczyć zarówno małych szczeniąt, które nie są jeszcze nauczone czystości, jak i dorosłych psów, które dotychczasowe życie spędziły na podwórku. Wpadki mogą także zdarzać się psom z demencją starczą lub zwierzakom cierpiącym na niektóre choroby. Dlatego jeśli nasz dorosły czworonóg nagle zaczyna załatwiać się w domu, warto najpierw dokładnie go przebadać. Gdy wykluczymy u naszego psa problemy z pęcherzem czy nerkami, warto rozpocząć naukę czystości od podstaw. W żadnym wypadku nie należy jednak karać psa za wpadkę!
Skakanie na ludzi
Wskakiwanie łapami na opiekunów lub gości może mieć wiele przyczyn. Psiaki prezentują takie zachowania zazwyczaj podczas powitań – z radością skaczą na ludzi, chcąc polizać ich po twarzy lub prosząc o pieszczoty. Skakanie na człowieka może być także oznaką lęku i prośby o pomoc w trudnej sytuacji, próbą odepchnięcia go czy zaproszeniem do zabawy. By ustalić powód takiego zachowania, należy przyjrzeć się mowie całego ciała zwierzaka – czy jest on radosny i rozluźniony, czy spięty i zaniepokojony.
Jeśli psiak wskakuje na nas łapami podczas powitania lub zabawy, nie powinniśmy go wtedy zachęcać głaskaniem czy śmiechem. Można go natomiast poprosić o inne zachowanie, na przykład spokojne poczekanie w siadzie czy przyniesienie zabawki do przeciągania. Jeśli nasz psiak skacze na nas ze strachu przed innym psem lub osobą, powinniśmy wesprzeć go i zabrać z tej trudnej sytuacji.
Agresja
Najpoważniejszym problemem behawioralnym u psów jest niewątpliwie agresja. Warczenie, groźne szczekanie i gryzienie może mieć niezliczoną ilość powodów. Od lęku i odczuwanego przez zwierzę bólu, aż do obrony zasobów czy terytorium. Każdego psiaka sprawiającego takie problemy koniecznie należy dokładnie przebadać i sprawdzić, czy agresja nie jest spowodowana jakąś ukrytą chorobą lub bolesnym urazem. Zachowania agresywne mogą być także wywołane lękiem i traumatyczną historią zwierzaka, który w ten sposób będzie chciał bronić się przed zagrożeniem ze strony człowieka lub innych psów. Jeśli nasz pupil zachowuje się agresywnie wobec innych czworonogów, możemy wybrać się z nim na spacery socjalizacyjne pod okiem specjalisty. W przypadku agresji do obcych ludzi lub domowników powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z behawiorystą!
Problemy behawioralne psów – co robić w trudnych przypadkach?
Im wcześniej zaczniemy pracować nad niechcianym zachowaniem zwierzaka, tym szybciej poradzimy sobie z tym problemem. Jednak oduczenie psiaka niektórych zachowań może być trudne i długotrwałe. Dlatego jeśli u naszego pupila zaobserwujemy poważne problemy behawioralne, które uprzykrzają nam życie lub stanowią niebezpieczeństwo dla innych psów lub ludzi, powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z behawiorystą lub psim trenerem. Specjalista pomoże nam opanować zwierzaka i pokaże, jak z nim pracować.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
03.10.2024
Dlaczego pies mnie nie słucha na spacerze?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
“Atos! Atos! Wracaj tu szybko!” - tymczasem Atos, nic sobie z tego nie robiąc, dokazuje radośnie po parku, zaczepiając przechodniów i wszystkie napotkane psy… “Nelka, siad. Siad. Siad!!” - próbujesz posadzić psa, który szarpie podekscytowany w kierunku bawiących się dzieci.
undefined
17.09.2024
Twój pies nagle stał się agresywny? Musisz to przeczytać!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Twój ukochany, łagodny czworonóg nagle zaczął warczeć i chce cię ugryźć? Sprawdź, skąd może się brać nagła agresja u psa!
undefined
12.09.2024
Co zrobić, aby pies zaczął mnie słuchać? 3 przydatne wskazówki!
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
Jak to zrobić, by pies zaczął mnie słuchać? Czy są na to jakieś skuteczne sposoby? Są – i zdziwicie się, jakie proste!
undefined