Twój pies je za szybko? To musisz wiedzieć!


Wszystkie psy lubią jeść, jednak zbyt łapczywe pochłanianie jedzenia nie jest zdrowe. Co zrobić, gdy napisz pupil łapczywie zjada swój pokarm z miski? Dlaczego pies je za szybko?

Dla nikogo zbyt szybkie jedzenie nie jest zdrowe – ani dla ludzi, ani dla psów. Niestety spora grupa czworonogów ma tendencję do zbyt szybkiego spożywania posiłków. To z kolei może prowadzić nie tylko do nieprzyjemnych dolegliwości, ale również i poważnych schorzeń, niekiedy zagrażających życiu psa. Dlaczego pies je za szybko?

Dlaczego pies je za szybko?

Instynktownie pies zjada szybko swój posiłek, gdy wie, że jest wielu konkurentów – na przykład w schronisku. Jeśli więc twój czworonóg przebywał w grupie psów, które konkurowały o zawartość miski, to jest spore prawdopodobieństwo, że będzie jadł szybko. Zwłaszcza gdy nie był na szczycie hierarchii w boksie.

W domach, gdzie każdy pies ma swoją miskę, szybkie jedzenie może wynikać z kilku kwestii. Przy paru czworonogach zdarzają się psy, które szybko pochłaniają zawartość własnej miski, a potem… próbują wyjeść porcję swojego czworonożnego kolegi. W takim przypadku oczywiście liczy się reakcja drugiego psa, ale też troska opiekuna o to, aby każdy pies mógł w spokoju zjeść posiłek.

Zaspokojenie głodu jest potrzebą fizjologiczną. Pies zazwyczaj je chętnie, jeśli ma wprowadzoną odpowiednią higienę posiłków – i chodzi tutaj nie tylko o czystość, ale też regularne pory i zasady obowiązujące podczas jedzenia. Niektóre psy jedzą szybko, bo taki mają charakter. Inne mogły wcześniej cierpieć z powodu głodu i teraz próbują nadrabiać braki; często wiąże się to z obroną zasobów. Jeszcze inne zjadają szybko posiłek w obawie przed czymś, co wywołuje ich lęk, np. gwałtowne ruchy w miejscu, gdzie stoi miska, albo małe dziecko, które stoi nad psem i go zaczepia.

Dlaczego to niebezpieczne?

Przede wszystkim wiele psów podczas szybkiego spożywania posiłków niedokładnie gryzie pokarm. To powoduje, że jego duże kawałki trafiają do żołądka, a potem jelit, i są trudniejsze w trawieniu. To może powodować niestrawność, bóle brzucha, biegunki.

Wraz z szybko spożywanym pokarmem pies często połyka sporo powietrza. To ono niejednokrotnie powoduje, że pies po takim posiłku wymiotuje albo cierpi z powodu wzdęć i gazów. Jest to nieprzyjemne, a na dłuższą metę niebezpieczne i niewskazane, bo wrażliwszy pies może skojarzyć czynność jedzenia z przykrymi przypadłościami i odmawiać spożywania posiłków.

Warto podkreślić, że zbyt szybkie jedzenie u psa może doprowadzić do niebezpiecznego, zagrażającego życiu czworonoga skrętu żołądka. Istnieją rasy, u których prawdopodobieństwo wystąpienia tego stanu jest wyższe i wbrew obiegowej opinii nie są to tylko rasy duże. Należy do nich również jamnik – wyznacznikiem jest głęboka klatka piersiowa. Skręt żołądka, jeśli nie zostanie w porę rozpoznany i leczony operacyjnie, jest dla psa śmiertelny.

piesek je karmę z podłogi
fot. Shutterstock

Co zrobić, żeby pies jadł wolniej?

Jeśli szybkie jedzenie wynika z dotychczasowych doświadczeń, warto przede wszystkim zapewnić psu spokój podczas pobierania posiłków. W każdym z wymienionych przypadków dobrze sprawdzi się tak zwane „spalenie” miski i karmienie psa z ręki. Jeśli to nie jest możliwe z jakiegoś powodu, porcję warto dzielić na mniejsze części.

Istnieje też szereg zabawek i akcesoriów spowalniających psie jedzenie. Jednym z prostszych jest kula smakula, w której możemy podawać psu porcję karmy. Pies turla piłkę, powodując wypadanie przysmaków, a przez to również po jedzeniu czuje się nieco bardziej zmęczony psychicznie.

Jeśli nie chcemy zapewnić psu dodatkowej aktywności podczas jedzenia albo nasz czworonóg bardzo żywiołowo reaguje na zabawki do porcjowania smakołyków, dobrym wyjściem będzie miska spowalniająca jedzenie. Bezpieczne miski wykonane są z miękkich materiałów bez ostrych końcówek, dzięki czemu pies może powoli wyjmować jedzenie spomiędzy bolców, a przez to je o wiele wolniej. Smakołyki można wysypywać porcjami albo naraz, zależnie od kształtu i rozmiarów miski.

Warto zachęcać czworonoga do jedzenia w standardowym tempie. Zbyt szybkie pochłanianie pokarmu może prowadzić do przykrych efektów i schorzeń.

Autor: Biały Jack
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments