Pies królikiem doświadczalnym

fot. American Chemical Society

Bichon frise Oskar, który cierpiał na złośliwy nowotwór jelita grubego, który nie mógł chodzić i któremu dawano trzy miesiące życia, już pod dwóch tygodniach podawania nowego leku stanął na łapy.

To pierwszy, ale nie jedyny przykład skuteczności specyfiku opracowanego przez naukowców z Cleveland Clinic w Stanach Zjednoczonych. Lek służy na razie psom, ale jeśli potwierdzi się jego skuteczność, będzie pomagał też ludziom. Naukowcy sprawdzali dotąd działanie nowych specyfików na myszach, ale psy bardziej nas przypominają pod względem genetycznym.
Nowy lek nazywa się nitrosylcobalamin (NO-Cbl) i działa w ten sposób, że zawiera substancję, która łączy się z witaminą B12. Receptory komórkowe przyciągają witaminę, a ta wnika do środka komórki nowotworowej wraz z substancją, która niszczy tę komórkę.
Skuteczność NO-Cbl sprawdził na sobie także golden retriever, który cierpiał na nowotwór kręgosłupa powodujący uszkodzenie nerwu w tylnej łapie. Po leczeniu zwierzak swobodnie odbywa parokilometrowe spacery. Z kolei u sznaucera olbrzyma na skutek podania leku nieoperacyjny rak tarczycy zmniejszył się o ponad 70 proc. MC

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments