Pies lekarstwem na dziecięcy lęk


Jeśli mało jest jeszcze argumentów przemawiających za tym, by dziecko wychowywało się z psem, amerykańscy badacze z Basset Medical Center, Health Sciences Center Uniwersytetu w Oklahomie i Dartmouth Medical School dostarczyli kolejny. Brzmi on: dzieci, które wychowują się z psami, rzadziej mają zaburzenia lękowe.

Rodzice 643 dzieci z wiejskich terenów północnej części stanu Nowy Jork zostali poproszeni o wypełnienie bardzo szczegółowej ankiety na temat swoich pociech przed corocznym ogólnym badaniem pediatrycznym. Ankieta miała wskazać, jakie choroby mogą zagrażać dzieciom. Pytania dotyczyły m.in. BMI (wskaźnik masy ciała), fizycznego i psychicznego stanu zdrowia, a także tego, czy wychowują się ze zwierzętami.

via GIPHY

Dzieci, które nie wychowywały się z psami, prawie dwa razy częściej (21 proc.) niż te mające w domu czworonoga (12 proc.) cierpiały na zaburzenia lękowe i różne inne związane z tym choroby. Psy mogą ograniczyć dziecięce lęki, zwłaszcza społeczny i separacyjny, na różne sposoby – stwierdzili badacze. Mogą na przykład zmotywować dzieci do rozmowy, co powoduje przełamanie lodów i zmniejszenie nieśmiałości – jeśli bowiem dwoje ludzi kocha psa albo inne zwierzę, powoduje to, że tworzy się między nimi więź. 

via GIPHY

Jeśli więc towarzystwo psa w dzieciństwie wpływa na ograniczenie problemów ze zdrowiem psychicznym, to takie pozytywne relacje mogą też zapobiegać rozwojowi różnego rodzaju zaburzeń w dorosłym wieku. Wcześniejsze badania wykazały, że kontakt z psem zmniejsza poziom kortyzolu (hormon stresu), a podwyższa poziom oksytocyny (hormon szczęścia).

via GIPHY

Oprócz pozytywnego wpływu na zdrowie psychiczne psy, jak wielokrotnie dowiedziono, mają wpływ na kondycję fizyczną dzieci. Jedno z ostatnich badań wykazało, że malcy dorastający w towarzystwie czworonogów rzadziej chorują na astmę. Czy trzeba jeszcze więcej argumentów przemawiających za tym, żeby przygarnąć psa – dla jego szczęścia i dla naszego zdrowia? MC

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments