Czy pies może zarazić nas grypą? Naukowcy ostrzegają!

Następnym razem, gdy twój pies kicha, odsuń się i zakryj czymś. Psy mogą przenosić nową odmianę groźnego wirusa grypy – ostrzegają dziennikarze www.telegraph.co.uk piszący o najnowszych badaniach naukowych. Nowe wirusy grypy rozwijają się bowiem najpierw w zwierzętach (dzikie ptaki, drób, świnie, konie), zanim zostaną przekazane człowiekowi. Z tego wynika, że i pies może zarazić grypą.

O pandemię grypy zwanej „hiszpanką”, do której doszło w latach 1918-1919, oskarżono gęsi. To od nich bowiem miał się zacząć rozwój wirusa grypy, który spowodował – jak się szacuje – śmierć nawet 50-100 mln ludzi niemal na całym świecie. Z kolei w latach 2009-2010 zmutowany wirus A/H1N1v pochłonął ponad pół miliona ofiar.

Pies może zarazić grypą

Naukowcy z Icahn School of Medicine w Nowym Jorku wyodrębnili genomy 16 wirusów grypy obecnych u psów żyjących w południowych Chinach i stwierdzili, że zawierają one fragmenty podobne do występujących w typie H1N1 odpowiedzialnym za wywołanie epidemii świńskiej grypy.

Przypomina to sytuację, która miała miejsce 10 lat przed epidemią świńskiej grypy. W 2009 roku wszyscy szukaliśmy wirusa u ptaków. Nie prowadzono obserwacji świń, a potem od nich zaczęła się epidemia – wyjaśnia na łamach www.telegraph.co.uk dr Adolfo Garcia-Sastre, kierujący badaniami, których wyniku opublikowano w magazynie „mBio”.

W Chinach wirusy grypy wykryto u psów, które trafiły do gabinetów weterynaryjnych z powodu kłopotów z oddychaniem. Wcześniej odmiany wirusa, mogące wywołać epidemię, stwierdzano tylko u zwierząt żyjących w zamkniętym środowisku: w schroniskach albo farmach, gdzie hoduje się psy na mięso.

Będą szczepienia?

Typ kombinacji wirusów, który może powstać w organizmach psów, jest potencjalnie w stanie zagrozić także człowiekowi – mówi dr Adolfo Garcia-Sastre.

Zatem prawdopodobieństwo, że pies może zarazić grypą, istnieje. Teraz naukowcy zajmą się badaniem, w jakim stopniu człowiek jest odporny na psią odmianę wirusa H1N1. W Chinach rozpatruje się też możliwość szczepienia psów przeciwko grypie, podobnie jak robi się to już w wypadku trzody chlewnej.

Autor: Magdalena Ciszewska