Czy pies może zarazić nas grypą? Naukowcy ostrzegają!


Mniej więcej 10 lat temu pojawiła się epidemia świńskiej grypy, która doprowadziła do śmierci około 250 000 osób na całym świecie. Wirus grypy występujący u świń okazał się wtedy groźny dla człowieka. Teraz naukowcy ostrzegają, że pies może zarazić grypą.

Następnym razem, gdy twój pies kicha, odsuń się i zakryj czymś. Psy mogą przenosić nową odmianę groźnego wirusa grypy – ostrzegają dziennikarze www.telegraph.co.uk piszący o najnowszych badaniach naukowych. Nowe wirusy grypy rozwijają się bowiem najpierw w zwierzętach (dzikie ptaki, drób, świnie, konie), zanim zostaną przekazane człowiekowi. Z tego wynika, że i pies może zarazić grypą.

O pandemię grypy zwanej „hiszpanką”, do której doszło w latach 1918-1919, oskarżono gęsi. To od nich bowiem miał się zacząć rozwój wirusa grypy, który spowodował – jak się szacuje – śmierć nawet 50-100 mln ludzi niemal na całym świecie. Z kolei w latach 2009-2010 zmutowany wirus A/H1N1v pochłonął ponad pół miliona ofiar.

Pies może zarazić grypą

Naukowcy z Icahn School of Medicine w Nowym Jorku wyodrębnili genomy 16 wirusów grypy obecnych u psów żyjących w południowych Chinach i stwierdzili, że zawierają one fragmenty podobne do występujących w typie H1N1 odpowiedzialnym za wywołanie epidemii świńskiej grypy.

Przypomina to sytuację, która miała miejsce 10 lat przed epidemią świńskiej grypy. W 2009 roku wszyscy szukaliśmy wirusa u ptaków. Nie prowadzono obserwacji świń, a potem od nich zaczęła się epidemia – wyjaśnia na łamach www.telegraph.co.uk dr Adolfo Garcia-Sastre, kierujący badaniami, których wyniku opublikowano w magazynie „mBio”.

W Chinach wirusy grypy wykryto u psów, które trafiły do gabinetów weterynaryjnych z powodu kłopotów z oddychaniem. Wcześniej odmiany wirusa, mogące wywołać epidemię, stwierdzano tylko u zwierząt żyjących w zamkniętym środowisku: w schroniskach albo farmach, gdzie hoduje się psy na mięso.

Będą szczepienia?

Typ kombinacji wirusów, który może powstać w organizmach psów, jest potencjalnie w stanie zagrozić także człowiekowi – mówi dr Adolfo Garcia-Sastre.

Zatem prawdopodobieństwo, że pies może zarazić grypą, istnieje. Teraz naukowcy zajmą się badaniem, w jakim stopniu człowiek jest odporny na psią odmianę wirusa H1N1. W Chinach rozpatruje się też możliwość szczepienia psów przeciwko grypie, podobnie jak robi się to już w wypadku trzody chlewnej.

Autor: Magdalena Ciszewska
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments