Szczeniak kontra szczepienia. Kiedy na pierwszy spacer z psem?


Oczami wyobraźni widzisz, jak jesteście razem w parku… Stop! Przeczytaj, zanim wybierzesz się na pierwszy spacer z psem.

Poznajemy naszego szczeniaka zazwyczaj wtedy, gdy ten kończy dwa miesiące i jest radosną, pulchną i zdrową kulką. Zdrową, bo przez pierwsze tygodnie życia przed chorobami strzegła go odporność wyssana z mlekiem matki. Jednak po około 8-12 tygodniach życia naturalna ochrona zaczyna zanikać, dlatego tak ważne jest, abyśmy my, jako nowi opiekunowie, zadbali o to, by pies był zaszczepiony. Zatem, kiedy wybrać się na pierwszy spacer z psem?

Pierwsze szczepienia w życiu szczeniaka mogą przesądzać o jego dalszym zdrowiu, a nawet życiu. Dla pełnej osłony szczeniak powinien przyjąć 3 dawki szczepionki – w szóstym, dziewiątym i dwunastym tygodniu życia – mówi lekarz weterynarii Łukasz Kuligowski z lecznicy weterynaryjnej „Morskie Oko”.

Pierwsza dawka to szczepionka przeciwko parwowirozie i nosówce. Druga i trzecia to utrwalenie tej pierwszej oraz szczepienie przeciwko takim chorobom jak: kaszel kenelowy czy zapalenie wątroby.

W dużych miastach psie choroby występują rzadko, ale w mniejszych miejscowościach są na porządku dziennym. A trzeba pamiętać, że parwowiroza i nosówka to najgroźniejsze dla szczeniąt choroby zakaźne. Charakteryzuje je bardzo ciężki przebieg i wysoka śmiertelność maluchów, która w przypadku nosówki wynosi aż 97%! – ostrzega lekarz.

Pierwszy spacer z psem? Co nagle, to po diable!

Dlatego do czasu, aż psiak nie przyjmie wszystkich szczepień, powinniśmy zrezygnować ze spacerów do parku czy lasu, a tym bardziej nie powinniśmy pozwalać na to, aby szczeniak bawił się z obcymi psami. To zalecenie nie wszystkim właścicielom się jednak podoba…

Kiedy mój szczeniak skończy szczepienia, będzie miał już 3,5 miesiąca, czyli cały najlepszy czas na socjalizację przesiedzi w domu! To chyba lekka przesada, nie dajmy się zwariować! – żali się nasza czytelniczka.

Ostrożność z wariactwem nie ma nic wspólnego i jeśli chodzi o zdrowie malucha, to jego dobro powinno być dla nas priorytetem, bo jeden pozornie niewinny spacer może dla psiaka skończyć się tragicznie.

spacer z psem
fot. Shutterstock

Zabieraniem szczeniaka w miejsca często odwiedzane przez inne psy mówię stanowczo „nie”. Szczeniak zaraża się nie tylko poprzez kontakt z chorym zwierzęciem, ale też z jego odchodami. Pamiętajcie, że wirus parwowirozy utrzymuje się w glebie do pół roku i nawet jeśli odchodów na trawie nie widać, wirus ciągle może tam być! – przestrzega Łukasz Kuligowski.

Na pierwszy bezpieczny dla zdrowia spacer możemy się więc wybrać ze szczeniakiem ok. 2 tygodnie po ostatnim szczepieniu, czyli w 14. tygodniu życia. Do tego czasu możemy go oczywiście socjalizować – wyprowadzajmy go do własnego ogródka, do którego nie mają dostępu obce psy, zaprośmy do domu szczepionego i zdrowego psa sąsiada lub po prostu weźmy malucha na wycieczkę pociągiem lub tramwajem i trzymając go na rękach, zapoznawajmy go z otaczającą rzeczywistością.

Ale prawdziwe spacery najlepiej odpuścić. Dzięki temu z malucha wyroście zdrowy, dorosły pies, który towarzyszyć nam będzie przez długie, długie lata.

Autor: Alicja Kowalska
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments