10.07.2019
Czy wiesz, że pies może złamać ząb podczas jedzenia gryzaka?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Około 1/4 badanych psów cierpi z powodu złamań zębów. Czy wiesz, że podczas jedzenia źle dobranego gryzaka pies może złamać ząb?
Fot. Shutterstock
Psie przysmaki są ważnym elementem diety czworonogów, a ich stosowanie niesie za sobą wiele korzyści. Przekąski służą budowaniu więzi między zwierzęciem a opiekunem, wspomagają proces nauki czy treningu i ułatwiają pupilowi radzenie sobie w trudnych sytuacjach. Pozwalają również na zaspokojenie naturalnej potrzeby żucia i gryzienia, a także sprzyjają utrzymaniu zdrowia jamy ustnej. Okazuje się jednak, że niektóre z kupnych przysmaków mogą być niebezpieczne – na zbyt twardym gryzaku pies może złamać ząb!
Czy pies może złamać ząb, jedząc gryzaki?
Na rynku dostępnych jest wiele przysmaków dla psów. Jednak niektóre z nich, ze względu na swoją twardość, mogą prowadzić do uszkodzenia zębów u tych zwierząt. Złamania zębów u psów mogą wywierać poważny wpływ na ich zdrowie i samopoczucie. Są przyczyną bólu i zakażeń, które w skrajnych sytuacjach mogą nawet całkowicie uniemożliwić psu pobieranie pokarmu. Problem ten jest często diagnozowany w praktykach lekarzy weterynarii i występuje średnio u 20-27% badanych zwierząt. Co więcej, złamania dotyczą głównie kłów i łamaczy, czyli zębów ważnych pod względem funkcji, służących do chwytania i rozdrabniania pokarmu.
Złamany ząb to jedna z najczęstszych przyczyn konsultacji zwierzęcia w naszej placówce. Często takie złamania są spowodowane przez zbyt twarde produkty i występują w obrębie zębów, które pełnią bardzo ważne funkcje, co nasila objawy bólu i dyskomfortu u zwierzęcia – mówi Norman Johnston, były prezes Europejskiego Kolegium Stomatologii Weterynaryjnej oraz dyrektor kliniczny DentalVets.
Badania nad bezpiecznymi gryzakami dla psów wciąż trwają
Od wielu lat niezależni stomatolodzy weterynaryjni wyrażali swoje obawy dotyczące zależności pomiędzy twardymi gryzakami i wzrastającą liczbą przypadków złamań zębów. Na Uniwersytecie w Pensylwanii przeprowadzono badania mające na celu ustalenie wartości siły prowadzącej do złamania zęba u psa podczas żucia. Wyniki prac umożliwiły wyznaczenie nieistniejących do tej pory standardów służących ocenie bezpieczeństwa gryzaków i zabawek przeznaczonych dla czworonogów.
Wyniki naszych prac udowodniły, że teraz jesteśmy w stanie ocenić produkty, aby stwierdzić, czy mogą one spowodować uszkodzenie zęba u zwierzęcia. Badania te dają szansę na stworzenie nowego standardu bezpiecznej tekstury, dzięki czemu wszystkie psie gryzaki i zabawki będą produkowane w sposób ograniczający lub eliminujący ryzyko złamania zębów – skomentował profesor Alex Reiter, który kierował badaniami.
Jak wybierać gryzaki, by nie narażać psa na złamanie zęba?
Przy zakupie gryzaków dla psa kieruj się przede wszystkim wielkością i wiekiem swojego czworonoga. Zarówno szczeniaki, jak i starsze psy powinny dostawać mniej wymagające przekąski – ich zęby mogą nie podołać twardszej kości. Drobne psiaki, takie jak york czy maltańczyk, nie powinny dostawać gryzaków przeznaczonych dla większych psów. Natomiast większe zwierzaki mogą się śmiertelnie zadławić zbyt małym przysmakiem. Należy także za wszelką cenę unikać podawania psom wszelkich kości poddanych obróbce termicznej. Również podczas jedzenia wielkich, wołowych gnatów pies może złamać ząb!
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
23.04.2025
Pies uratowany spod falochronu! Niezwykła akcja ratunkowa w Kołobrzegu
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
To miała być spokojna niedziela. Jednak spacerowicze przy kołobrzeskim falochronie natknęli się na coś, co poruszyło całe miasto – spod betonowych gwiazdobloków wydobywał się piskliwy głos uwięzionego psa.
undefined
17.04.2025
Policyjne psy w akcji – Tolo i Karzeł odnaleźli zaginionych!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Nie tylko ludzie ratują ludzi. Czasem to właśnie cztery łapy i niezawodny węch robią największą różnicę. Dzięki pracy policyjnych psów służbowych – Tolo i Karła – w ostatnich dniach udało się odnaleźć dwoje zaginionych: starszą kobietę oraz chłopca, który oddalił się z domu. Każda z tych historii ma wspólny mianownik – czas działał na niekorzyść, a pomoc... miała cztery łapy!
undefined
10.04.2025
Krakowscy uczniowie z wielkimi sercami! Podsumowanie akcji Animbulans dla bezdomnych zwierząt
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
To była akcja, która pokazała, że empatia nie zna wieku, a młodzież potrafi działać z sercem, siłą i organizacyjnym rozmachem! Uczniowie krakowskich szkół tworzący inicjatywę Animbulans zorganizowali wyjątkową zbiórkę dla podopiecznych tamtejszego schroniska.
undefined