Pies w 10 minut wywącha bakterię w szpitalu


Nazywa się Clostridium difficile i normalnie żyje w jelicie niektórych dorosłych i większości dzieci, ale gdy się nadmienie romnoży może zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Holenderscy naukowcy zbadali, jak szybko wykryć obecność tej bakterii przy pomocy psa, informuje „British Medical Journal”.

Bakteria Clostridium difficile czasem wywołuje tylko biegunkę i gorączkę, ale w skrajnych przypadkach może prowadzić do pęknięcia jelita grubego, co stanowi dla chorego śmiertelne zagrożenie. Zwykle namnaża się podczas długiego leczenia antybiotykami w szpitalu, ale do jej inwazji może też dochodzić w domach opieki. Jest to szczególnie niebezpieczne dla osób starszych i małych dzieci.

Stwierdzenie zakażenia Clostridium difficile wymaga przeprowadzenia badania, które trwa jakiś czas i kosztuje. Prof. Yvo M. Smulder i inni holenderscy naukowcy oraz szkoleniowiec Hotsche Luik postanowili sprawdzić, czy można to zrobić szybciej i taniej, wykorzystując nazdwyczajny zmysł węchu psa. Zaangażowali w tym celu dwuletniego beagle’a Cliffa.

Ponieważ biegunka wywołana Clostridium difficile ma specyficzny zapach, Cliffa uczono odróżniania próbek kału zakażonego nią od niezakażonego. Później musiał też rozpoznać charakterystyczny zapach na papierze, materiale czy metalu, a także w codziennych okolicznościach w kuchni, w lesie czy na stacji benzynowej. Wywąchanie bakterii sygnalizował siadem lub położeniem się. Cliff rozpoznał 50 na 50 próbek kału z bakterią, czyli miał 100 proc. skuteczności. Spośród próbek bez bakterii prawidłowo rozpoznał aż 47.

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments