Pies z Ałtaju

fot. Thinkstock

Nasze psy być może pochodzą od przodka z południowo-zachodniej Syberii – stwierdziła Anna Drużkowa z Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej Rosyjskiej Akademii Nauk w Nowosybirsku.

Rosyjscy naukowcy zbadali DNA zęba z czaszki znalezionej na terenie Republiki Ałtaju w południowo-zachodniej Syberii i potwierdzili, że pochodzi on od jednego z najstarszych znanych przodków naszych domowych pupili. Niektóre wcześniejsze badania sugerowały, że udomowienie psa nastąpiło ponad 100 tys. lat temu, jednak najstarsze znalezione szczątki pochodzą sprzed 36 tys. lat.

Drużkowa i jej koledzy porównywali sekwencje genów pochodzących sprzed około 33 tys. lat szczątków zwanych „psem z Ałtaju” z sekwencjami genów 72 współczesnych psów (reprezentujących 70 ras), 30 wilków, czterech kojotów i 35 prehistorycznych psów z Ameryki i stwierdzili, że pies z Ałtaju ma więcej wspólnego z tymi ostatnimi i ze współczesnymi pupilami człowieka niż z wilkiem. Zdaniem naukowców wskazuje to, że rejony udomowienia psa mogą być inne, niż dotąd myślano (środkowy Wschód i wschodnia Azja).

Informacje o badaniach opublikowano w magazynie naukowym „Plos One”. MC

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments