Pochowali psa jak człowieka 7 tys. lat temu


Nad jeziorem Bajkał zwanym „błękitnym okiem Syberii” archeolodzy odkryli groby psa i wilka pochowanych z zachowaniem ceremoniału.Pies przypominał prawdopodobnie współczesnego husky’ego. W grobie został ułożony starannie na prawym boku, a obok znaleziono łyżkę zrobioną z rogu jelenia. Naukowcy stwierdzili, że zmiany w kręgosłupie sugerują, iż zwierzak musiał pełnić rolę tragarza i być używany do przenoszenia ciężkich przedmiotów. Jadł to, co jedli jego dwunożni towarzysze: ryby, sarninę, małe ssaki, rośliny. Stwierdzono też, że doznał wielu zranień, zapewne w walkach z większymi zwierzętami np. z jeleniem, choć nie można wykluczyć, że do urazów przyczynił się też człowiek.
W kolejnym grobie odnaleziono szczątki wilka, a obok ludzką głowę. Naukowcy sugerują, że być może chciano zapewnić umarłemu opiekę wilka w zaświatach.
Badaniami kierował profesor antropologii Robert Losey z Uniwersytetu Alberta w Edmonton w Kanadzie. Wraz z naukowcami z Belgii, Hiszpanii, Rosji i Kanady przygotował materiał opublikowany na łamach „Journal of Anthropological Archaeology”. MC
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments