Poczuć wiatr we włosach dzięki psu


„Wiele potrafię bezwzrokowo” – pod takim tytułem odbyła się w auli Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie konferencja zorganizowana przez fundację Vis Maior, poświęcona aktywizacji osób niewidomych i ich pracy z psami przewodnikami (9 grudnia).

Gościom pokazano film prezentujący sytuację psów przewodników w Polsce.

Poruszające były wystąpienia niewidomych osób, którym w poruszaniu się po ulicach pomagają psy. Wszyscy podkreślali, jak bardzo wyszkolony czworonóg pozwala się usamodzielnić. – Nareszcie mogę poczuć wiatr we włosach! Iść dokąd chcę i kiedy chcę! – stwierdziła jedna z prelegentek.

Trenerka psów przewodników opowiedziała o technice szkolenia oraz o kryteriach doboru właściwego psa dla starającej się o przewodnika osoby. Uczestnicy konferencji mogli też wysłuchać wykładu o prawnym aspekcie pracy psów przewodników (wolno je wprowadzać do wszelkich obiektów użyteczności publicznej, w tym sklepów, urzędów, biur, przychodni) i dowiedzieli się, w jaki sposób pomagać niewidomej osobie tak, żeby jej… nie zaszkodzić.

Wszyscy czekali niecierpliwie na zapowiedzianą na koniec atrakcję: pokaz pracy psów przewodników. Na korytarzu SGGW rozstawiono tor przeszkód składający się z pudeł, krzeseł i kartonów z wabiącą smakowitą zawartością. Zasadzek i pułapek z cyrkową zręcznością unikały chesapeake bay retriever Roll, labradory Red, Maggie i Bryś oraz uczące się dopiero tego trudnego fachu golden retriever Fado i labrador Pepper, prowadzące swoich podopiecznych z pełną świadomością powagi zadania. PŁ

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments