24.06.2005
Poznaj swojego psa
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jaki charakter ma bearded collie? Czy jego szata jest kłopotliwa w pielęgnacji?
Jak zgłosić psa na wystawę?
Jakim psem jest buldog angielski? Czy może mieszkać w bloku?
fot. Shutterstock
Nieodłączny towarzysz
Jaki charakter ma bearded collie? Czy jego szata jest kłopotliwa w pielęgnacji?
Chociaż dawniej bearded collie był psem pasterskim, dziś to przede wszystkim towarzysz rodziny. Ma duży temperament, jest wesoły, o raczej delikatnej psychice, przyjacielski, nie wykazuje agresji wobec ludzi ani zwierząt.
Wymaga bliskiego kontaktu z właścicielem; sprawdzi się w rodzinach z dziećmi. Potrzebuje sporo ruchu, ale dostosuje się do miejskiego trybu życia, jeśli będzie miał jakieś zajęcie. Pies tej rasy dobrze poradzi sobie w psim sporcie (np. obedience, agility, flyball), ale dużo radości sprawi mu także bieganie przy rowerze czy zabawa piłką. Jego szata składa się z długiego, przylegającego włosa okrywowego i gęstego podszerstka. Pielęgnacja wymaga systematyczności. Raz lub dwa razy w tygodniu powinno się psa dokładnie wyczesać; zajmuje to 30-60 minut. Bearded collie wymaga też regularnych kąpieli co 6-10 tygodni.
Przed wystawą
Jak zgłosić psa na wystawę?
A by pies mógł wziąć udział w wystawie, należy wypełnić druk zgłoszenia (na podstawie informacji zawartych w rodowodzie), dołączyć kserokopię rodowodu, a w wypadku klasy użytkowej lub championów – kserokopię certyfikatu użytkowości lub dyplomu championa; trzeba także dokonać wpłaty na konto organizatora (można zapłacić na wystawie, ale wówczas opłata jest wyższa).
Dokumenty składamy w oddziale, wysyłamy listem poleconym, faksem lub e-mailem (w wypadku dwóch ostatnich rozwiązań konieczne jest potwierdzenie telefoniczne). Za zgłoszenie psa trzeba zapłacić niezależnie od tego, czy zostanie on wystawiony, czy nie. Informacje o terminach zgłaszania psa na wystawę można znaleźć w biurach Związku Kynologicznego w Polsce lub na stronach internetowych oddziałów.
Jadąc na wystawę, trzeba zabrać z sobą aktualne świadectwo szczepienia przeciwko wściekliźnie i – jeśli organizator tego wymaga – urzędowe świadectwo zdrowia psa, wystawione przez lekarza weterynarii.
Ruchliwy wbrew pozorom
Jakim psem jest buldog angielski? Czy może mieszkać w bloku?
Buldog angielski ma spokojny, zrównoważony charakter i umiarkowany temperament. Utracił bojowość swoich przodków, dziś to pies łagodny i uległy wobec ludzi, szybko się z nimi zaprzyjaźnia. Buldog jest cierpliwy, dlatego dobrze układają się jego stosunki z dziećmi. Jest wielkim pieszczochem i lubi wspólne zabawy. Przyjaźnie odnosi się do zwierząt, z którymi mieszka i przestrzega ustalonej hierarchii. Raczej nie zaczepia obcych czworonogów, choć niektóre osobniki lubią prowokować bójki.
Buldog jest inteligentny i niezależny, nie znosi przymusu. Można go szkolić w zakresie ogólnego posłuszeństwa, ale wymaga to sporo czasu, cierpliwości i pozytywnej motywacji. Przystosuje się nawet do niedużego mieszkania, jeśli tylko będzie miał wystarczającą ilość ruchu, ponieważ bezczynność może u niego wyzwolić niszczycielskie skłonności. Wbrew pozorom buldog jest dość ruchliwy; lubi spacery, muszą one jednak być rozsądnie dawkowane.
Ze względu na specyficzną budowę pyska zbyt duży wysiłek fizyczny może powodować kłopoty z oddychaniem. Z tego też powodu buldog jest mało odporny na upały, dobrze natomiast znosi niskie temperatury.
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
27.06.2025
Roboty w służbie adopcji. eufy wspiera domy tymczasowe i czworonogi w potrzebie
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Technologia może zmieniać świat – nawet ten z sierścią, łapkami i historiami, które bolą. Marka eufy przekazała swoje roboty sprzątające domom adopcyjnym, by pomóc psom i kotom w najważniejszym etapie ich życia: drodze do domu.
undefined
24.06.2025
"Nie porzucaj, też mam uczucia!" - kolejna odsłona kampanii TOZ przeciwko porzuceniom
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Wakacje to dla nas powód do radości, lecz dla zwierząt to często tragedia. Według danych Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce liczba porzuceń wzrasta wtedy aż o 30 procent! Dlatego w kolejnej odsłonie corocznej kampanii pod hasłem "Nie porzucaj, też mam uczucia!" TOZ apeluje o empatię. Przed wyjazdem na urlop zwierzęciu można i należy zapewnić opiekę!
undefined
13.06.2025
Zginęła ratując psa z torów. 42-letnia kobieta nie zdążyła przed nadjeżdżającym pociągiem
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Miała tylko kilka sekund. Alicia Leonardi próbowała ściągnąć psa swojego byłego partnera z torów kolejowych. Nie zdążyła. Wypadek w stanie New Hampshire pokazuje, jak wielką cenę czasem płacimy za miłość do zwierząt.
undefined