Poznaj swojego psa

fot. Shutterstock

Jakim psem jest cane corso italiano? Jak układają się jego stosunki z innymi zwierzętami? Czy akita nadaje się na psa stróżującego? Czy poradzi sobie na szkoleniu?

Olbrzym z temperamentem

Jakim psem jest cane corso italiano? Jak układają się jego stosunki z innymi zwierzętami?
Cane corso to pies o dużym temperamencie, wierny, przywiązany do rodziny i wylewny w okazywaniu uczuć. Jest psem jednego pana, ale zachowuje się przyjaźnie wobec wszystkich domowników. Nie ma wrodzonych skłonności do dominacji, potrzebuje jednak stanowczego, konsekwentnego i odpowiedzialnego właściciela. Prawidłowo wychowany będzie spokojnym psem, ale w nieodpowiednich rękach może się stać bardzo uciążliwy dla otoczenia. Sprawdzi się w roli stróża i obrońcy. Jest aktywny, wytrzymały i chętny do współpracy, powinien mieć zapewnioną dużą ilość ruchu połączonego z ćwiczeniami. Nadaje się do wszechstronnego szkolenia (podstawy posłuszeństwa są konieczne ze względu na jego rozmiary) i do niektórych psich sportów, np. canicrossu lub agility. Zaakceptuje inne psy w swoim otoczeniu, lepiej jednak, gdy nie będą miały równie silnego charakteru. Potrafi także żyć w zgodzie z innymi zwierzętami domowymi. Wobec obcych czworonogów nie wykazuje agresji, jeśli nie zostanie przez nie sprowokowany.

Niehałaśliwy stróż

Czy akita nadaje się na psa stróżującego? Czy poradzi sobie na szkoleniu?
Akita to doskonały pies stróżujący – odważny, nieprzekupny, niehałaśliwy, pewny siebie i nieufny wobec obcych, których toleruje tylko w obecności właściciela. Jest dobrze przystosowany do warunków atmosferycznych i bez szkody dla zdrowia może przebywać w ogrodzie, o ile ma się gdzie schować przed deszczem czy upałem. Trzeba też pamiętać, że pies tej rasy potrzebuje bliskiego kontaktu z rodziną i nie może być na stałe odizolowany w kojcu.
Akita jest inteligentny, pełen inicjatywy, samodzielny, a przez to często uparty. Szybko się uczy, ale tylko wówczas, gdy zostanie odpowiednio zmotywowany (nie należy używać siły). Nauka musi się rozpocząć bardzo wcześnie, najlepiej już w psim przedszkolu. Hodowcy nie polecają natomiast szkolenia obrończego.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments