Poznaj swojego psa

fot. Shutterstock

Jaki charakter ma petit basset griffon vendeen i jakiej wymaga pielęgnacji? Jakie warunki musi spełnić pies zarejestrowany w Związku Kynologicznym, aby otrzymać tytuł Młodzieżowego Czempiona Polski i Czempiona Polski? Jakie warunki należy zapewnić psu r

Pies zostaje championem
Jakie warunki musi spełnić pies zarejestrowany w Związku Kynologicznym, aby otrzymać tytuł Młodzieżowego Championa Polski i Championa Polski?

Młodzieżowego Championa przyznawany jest psu, który trzykrotnie otrzymał tytuł Zwycięzcy Młodzieży na wystawach (przynajmniej jednej międzynarodowej lub klubowej) od trzech różnych sędziów. Tytuł Championa Polski otrzymuje pies, który skończył 15 miesięcy, na podstawie trzech wniosków CWC (certyfikat na wystawowego championa) w klasie pośredniej, otwartej, użytkowej lub championów (jeśli pies posiada championat innego kraju). Także w tym wypadku certyfikat musi być przyznany na trzech różnych wystawach, przez trzech różnych sędziów. Między wydaniem pierwszego i ostatniego wniosku CWC musi upłynąć co najmniej 6 miesięcy.

Pielęgnujemy basseta
Jaki charakter ma petit basset griffon vendeen i jakiej wymaga pielęgnacji?

Petit basset griffon vendeen (krótkonożny, szorstkowłosy pies gończy o wzroście 34-38 cm) to doskonały pies do towarzystwa, wesoły i przyjacielsko usposobiony. Można go polecić także dla dzieci, gdyż jest psem łagodnym. Nie przejawia też agresji wobec innych czworonogów. Ciekawski i aktywny, źle znosi bezczynność. Może być trzymany nawet w małym mieszkaniu – pod warunkiem, że zapewni się mu odpowiednią ilość ruchu. Ma silny instynkt myśliwski, dlatego na spacerach może się oddalać, gdy zwietrzy trop. Jest psem o silnym charakterze, toteż potrzebuje konsekwentnego wychowania. Można go szkolić w zakresie ogólnego posłuszeństwa, ale wymaga to dużej cierpliwości. Natomiast jego pielęgnacja nie jest kłopotliwa: wystarczy go raz w tygodniu wyczesać, a kilka razy w roku trymować. Kąpać należy basseta szamponie dla psów szorstkowłosych.

Karmimy rhodesiana
Jakie warunki należy zapewnić psu rasy rhodesian ridgeback i jak go żywić?

Rhodesian ridgeback należy do grupy psów myśliwskich, choć obecnie jest przede wszystkim psem do towarzystwa. To pies wrażliwy, potrzebujący bliskiego kontaktu z właścicielem,nie powinien więc być izolowany. Nieufny wobec obcych, jest dobrym stróżem. Podobnie jak basset, wymaga konsekwentnego wychowania, gdyż przejawia skłonność do niezależności. Jest towarzyski, lubi towarzystwo innych psów – pod warunkiem, że nie są dominujące. Jest żywiołowy, toteż potrzebuje dużo ruchu. Chętnie się uczy. Najlepiej będzie się czuł w domu z ogrodem, ale nie nadaje się do kojca. Może żyć w mieszkaniu, jeśli zapewni się mu odpowiednią liczbę spacerów. Dorastający rhodesian nie jest tani w utrzymaniu. Należy podawać mu pokarmy naturalne (w proporcji 2/3 mięsa, 1/3 ryżu i surowych warzyw, uzupełnionych preparatami wapniowo-witaminowymi) lub gotowe karmy wysokiej klasy. Dorosły pies powinien jeść dwa razy dziennie.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments