Poznaj swojego psa

fot. Shutterstock

Szukam psa stróżującego, który mógłby mieszkać na zewnątrz i byłby tolerancyjne wobec zwierząt domowych. Jaką rasę wybrać? Jaki charakter ma stafford i jak układają się jego stosunki z innymi psami? Czy owczarek niemiecki nadaje się do uprawiania psich

Owczarek-sportowiec
Czy owczarek niemiecki nadaje się do uprawiania psich sportów i jak go przygotować do treningów?

Owczarek niemiecki jest typem sportowca. To pies sprawny fizycznie, żywiołowy, energiczny, chętny do pracy i nauki. Każda forma aktywności jest dla niego przyjemnością, może brać udział w niemal każdym szkoleniu. Doskonale poradzi sobie w konkurencjach posłuszeństwa, obrony i tropienia, z powodzeniem wystartuje w zawodach agility i flyballu. Pamiętajmy, że szczenięta nie mogą być zmuszane do nadmiernego wysiłku, a intensywną pracę z psem zaczynamy dopiero około 15 miesiąca życia. Przed rozpoczęciem treningów należy sprawdzić, czy pies nie ma dysplazji, a także zrobić EKG serca, aby wykluczyć ewentualne wady lub schorzenia. Psi sportowiec musi być odpowiednio żywiony (można skonsultować się z hodowcą lub lekarzem weterynarii). Posiłki powinny być dobrze zbilansowane, aby nie obciążały przewodu pokarmowego.

Stróżujący podhalan
Szukam psa stróżującego, który mógłby mieszkać na zewnątrz i byłby tolerancyjny wobec zwierząt domowych. Jaką rasę wybrać?

Dobrym stróżem będzie owczarek podhalański. To pies bardzo odporny na warunki atmosferyczne, odważny, nieufny wobec obcych, czujny, niehałaśliwy i lojalny wobec właściciela. Potrzebuje przestrzeni i dobrze czuje się w ogrodzie. Nie zapominajmy jednak, że musi mieć solidną budę, odpowiednio zabezpieczony kojec i zapewniony kontakt z rodziną. Podhalan ma silny instynkt opiekuńczy, a dzieci obdarza szczególną sympatią. Jest tolerancyjny i przyjazny w stosunku do zwierząt mieszkających w domu, ale może być agresywny wobec obcych czworonogów. Nie wymaga wyrafinowanych posiłków. Wbrew pozorom jego biała szata nie jest kłopotliwa w utrzymaniu, nie przemaka, szybko wysycha i nie trzyma brudu; wystarczy wyczesać ją raz na jakiś czas.

Wychować stafforda
Jaki charakter ma stafford i jak układają się jego stosunki z innymi psami?

American staffordshire terrier to pies o dużym temperamencie, odważny, żywiołowy i energiczny. Lubi ludzi; prawidłowo wychowany jest przyjazny i serdeczny. Właściciele cenią go za lojalność, wierność i bezgraniczne oddanie. Jest pewny siebie, inteligentny i bystry; chętnie się uczy. Powinien poznać podstawy posłuszeństwa, nie poleca się natomiast szkolenia obrończego. Amstaff ma silny instynkt obrony stada i terytorium, dlatego nie wolno rozbudzać w nim nadmiernej agresji. Odpowiedni jej poziom ma zakodowany genetycznie, w momencie zagrożenia na pewno zareaguje szybko i skutecznie. Różnie układają się jego stosunki z psami, dużo zależy od pracy właściciela i prawidłowego wychowania. Istotne jest, aby dorastający pies nie wdawał się w bójki. Jeśli zostanie zmuszony do walki, bardzo szybko przekona się o swojej sile; potem na każdą zaczepkę odpowie agresją, którą trudno będzie wyeliminować.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments