Pracujące psy szukają domów na emeryturę


Poszukiwania domów dla psów służbowych, które przechodzą na emeryturę, objęte zostały programem Wydziału Bezpieczeństwa Transportu (Transportation Security Administration) – agencji rządowej Stanów Zjednoczonych. Wiele amerykańskich rodzin chce przyjąć takiego psa do siebie, choć wymagania dla kandydatów są spore.

Transportation Security Administration – jeden z wydziałów Amerykańskiego Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego  utrzymuje psy służbowe w wielu swoich oddziałach. Chodzi o zwierzaki wyszukujące nielegalne substancje i materiały wybuchowe na lotniskach.

Problem w tym, że po kilku latach wyczerpującej służby nadchodzi dla nich czas spowolnienia, potrzeby odpoczynku. Ciężko pracujące psy powinny znaleźć spokojną przystań. Czasem zdarza się, że ich dotychczasowi przewodnicy nie mogą ich przejąć na własność. Bywa też, że psy szkolone do wykrywania zakazanych substancji z różnych powodów nie kończą szkolenia. Także dla nich Wydział poszukuje dobrych domów.

Zwierzaki, które trafią do rodzin zastępczych, mają od 2 do 10 lat. Są to najczęściej owczarki niemieckie, owczarki belgijskie malinois, labradory i wyżły niemieckie.

Pracownikom agencji bardzo zależy na dobrym dopasowaniu domów do konkretnych psiaków. W ogłoszeniach ostrzegają, że adopcja takiego zwierzaka może być sporym wyzwaniem! To nie są spokojne domowe psiaczki – na ogół mają ogromny temperament, potrzebują sporo ruchu i zajęcia. Na dodatek, przez całe życie mieszkając w kojcach, mogą mieć trudności z przystosowaniem się do domowego, rodzinnego życia.

A jednak na apele Wydziału odpowiedziało bardzo wiele rodzin. Wysłały specjalne aplikacje pod wskazany adres i w napięciu oczekują, czy zostaną zakwalifikowane do programu.

Pracujące na amerykańskich lotniskach psy cieszą się dużą popularnością wśród Amerykanów. Wszyscy wiedzą, jak się wobec nich zachować – nie wolno ich głaskać ani zaczepiać podczas służby. Mają zresztą status pracowników rządowych! TSA wydała nawet specjalną serię kart kolekcjonerskich z wizerunkami szczególnie zasłużonych psów służbowych. PŁ

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments