Prawo nakazuje pomóc

fot. Shutterstock

Taksówkarz potrącił psa i nie udzielił mu pomocy. Policjant powiedział mi, że kierowcy nie można pociągnąć do odpowiedzialności. Czy miał rację?

Policjant zachował się nieprawidłowo! Zgodnie z art. 25 Ustawy o ochronie zwierząt prowadzący pojazd mechaniczny, który potrącił zwierzę, obowiązany jest, w miarę możliwości, do zapewnienia mu stosownej pomocy lub zawiadomienia jednej ze służb, o których mowa w art. 33 ust. 3 (np. policji, straży miejskiej, służby leśnej, straży granicznej).

Przepis ten w jasny sposób określa, jak powinien się zachować kierowca. Co więcej, ustawa daje możliwość wyboru: można zapewnić „stosowną pomoc” poszkodowanej istocie albo zawiadomić jedną ze służb. Jeśli udzielenie pomocy może być trudne lub dla niektórych kłopotliwe, to zawiadomienie policji czy straży miejskiej – w czasach telefonów komórkowych – nie stanowi żadnego problemu. Tym bardziej surowo należy oceniać zachowanie opisanego taksówkarza.

Jednak nie chodzi tu jedynie o odpowiedzialność moralną. Brak reakcji kierowcy stanowi wykroczenie zagrożone zgodnie z art. 37 Ustawy o ochronie zwierząt karą grzywny lub nawet aresztu. Dodatkowo w stosunku do sprawcy może zostać orzeczona nawiązka w wysokości do 1 tys. zł na cel związany z ochroną zwierząt.

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments