Prehistoryczny pies odkryty! Znaleziony na Syberii szczeniak ma 18 tysięcy lat


Zachowane w lodzie szczątki szczeniaka zostały odkryte przez szwedzkich badaczy. Prehistoryczny pies może być najstarszym przodkiem domowych czworonogów.

Naukowcy ze Szwecji podzielili się w internecie niesamowitymi zdjęciami. Przedstawiają one pochodzące sprzed 18 tysięcy lat, doskonale zachowane szczątki szczeniaka. Nie wiadomo, czy jest to wilk, czy może prehistoryczny pies. Prawdopodobnie jest to zwierzę, które żyło w chwili udomowienia psów.

Prehistoryczny pies może być najstarszym znanym przodkiem dzisiejszych czworonogów

Love Dalén i Dave Stanton wierzą, że odkryte szczątki należą do pierwszego istniejącego psa. Jeśli okaże się to prawdą, znalezisko pomoże w zrozumieniu procesu udomowienia żyjących dawniej wilków. Naukowcy twierdzą, że martwy od tysięcy lat zwierzak umarł chwilę przed zamarznięciem. Jego zwłoki są w idealnym stanie – posiadają nawet komplet zębów!

prehistoryczny pies
www.metro.co.uk

Były w doskonałym stanie nawet zanim zostały oczyszczone. Nie wiedzieliśmy jeszcze wtedy, ile mają lat. Mówili, że znaleźli je w wiecznej zmarzlinie, ale pochodzące stamtąd znaleziska mogą mieć niekiedy ledwo kilkaset, a nawet kilkadziesiąt lat. Byliśmy bardzo podekscytowani tym znaleziskiem, ale równocześnie dość sceptyczni. Do czasu, aż zbadaliśmy jego wiek przy pomocy datowania radiowęglowego. Oczywiście kiedy okazało się, że ma ono 18 tysięcy lat, wszystko się zmieniło. To było niesamowite! 18 tysięcy lat temu miał miejsce ciekawy okres, w którym wydarzyło się wiele, jeśli chodzi o proces udomowienia psów. Genetycznie podobny jest zarówno do obecnie żyjących wilków, wilków z epoki lodowcowej, jak i obecnych psów. Problem z określeniem, z czym mamy do czynienia, może wynikać stąd, że zwłoki pochodzą z czasów, gdy zaszło udomowienie. Może być to wczesna forma wilka, psa lub prehistoryczny wilk – mówi Love Dalén.

Okaz został znaleziony w północno-wschodniej części Syberii, kilka godzin drogi od miejscowości Belaya Gora. Pozostaje w Rosji, podczas gdy Dalén i Stanton badają pochodzącą ze zwłok kość żebrową.

prehistoryczny pies
fot. Kennedy News and Media

Prehistoryczny pies może pomóc odpowiedzieć na odwieczne pytanie – skąd się wziął dzisiejszy pies?

Według Stantona, prehistoryczny pies jest tak dobrze zachowany, bo nie został naruszony podczas kopania tunelu w wiecznej zmarzlinie. Dla naukowców myśl, że odkryją coś ważnego w dotychczas niewyjaśnionej sprawie, jest ogromnie ekscytująca.

fot. Sergey Fedorov

Wygląda na to, że psy zostały udomowione z rodzaju wilka, który już nie istnieje. Dlatego właśnie tak trudno jest zrozumieć, kiedy i gdzie powstały dzisiejsze psy – dodaje Stanton.

Takie wiadomości i nas bardzo ekscytują! Czekamy na wyniki dalszych badań, którymi na pewno się z wami podzielimy.

Autor: Aleksandra Prochocka
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments