Prehistoryczny towarzysz człowieka


Na Syberii znaleziono psią czaszkę sprzed 33 tys. lat, która stanowi jeden z najstarszych dowodów na udomowienie psa przez człowieka.

O udomowieniu zwierzęcia świadczą specyficzne cechy budowy czaszki, różniące ją od czaszki wilka: krótki pysk, szerokie szczęki i zagęszczony układ zębów. Jednak szczątki najwyraźniej nie należą do przodka dzisiejszych psów. Czaszka pochodzi z okresu poprzedzającego ostatnie zlodowacenie. Udomowione gatunki z Syberii i Belgii zapewne nie przetrwały zmiany klimatu.

Dobrze zachowaną czaszkę odkryto w jaskini w Ałtaju na Syberii, a równie wiekowe szczątki – w Belgii. Świadczy to o tym, że już przed dziesiątkami tysięcy lat psy oswajano w wielu różnych miejscach na świecie, a dzisiejsze czworonogi mogą mieć więcej niż jednego przodka.  

– Kiedy mowa o udomowieniu, myślimy o krowach, owcach, kozach – zwierzętach hodowlanych, dzięki którym mamy mięso, mleko, ser, wełnę. To zupełnie inny związek niż ten, który człowiek może mieć z psem. Czworonogi niekoniecznie dostarczają mięso czy inne produkty – zapewniają raczej ochronę, towarzystwo, pomoc w polowaniu. To bardzo interesujące, że prawdopodobnie ze wszystkich relacji człowieka ze zwierzętami ten związek został ustanowiony jako pierwszy – mówi Greg Hodgins, amerykański badacz zajmujący się znaleziskiem. BM

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments