Masz alergię, tak jak twój pies? Wszystko z tego jednego powodu!


Mieszkasz z psem w mieście? Według naukowców ty i twój pupil znajdujecie się w grupie, która jest bardziej narażona na alergie.

Alergie są tak powszechne, że mówi się już o nich w kontekście epidemii XXI wieku. Badania przeprowadzone w Finlandii wykazały, że choroby alergiczne częściej występują u psów i ich opiekunów mieszkających w środowisku miejskim, niż u tych żyjących na wsi.

W 2014 roku rozpoczęto projekt badawczy, którego głównym celem było przeanalizowanie wpływu środowiska życia psa na jego zdrowie. W ramach badania sprawdzano związek między mikroflorą jelitową psów, odżywianiem i objawami alergicznymi. Naukowcy z Uniwersytetu w Helsinkach, Fińskiego Instytutu Ochrony Środowiska i Fińskiego Instytutu Zdrowia i Dobrostanu już wcześniej zaobserwowali, że psy są bardziej podatne na alergie, gdy u ich opiekunów występują objawy alergiczne. Wskazuje to na istnienie wspólnego czynnika środowiskowego.

Alergie a czynnik środowiskowy

W najnowszym badaniu naukowcy przeanalizowali 168 psów i ich opiekunów, mieszkających w miastach i na wsiach. Aby wykryć typowe objawy alergiczne i sprawdzić, czy są one związane z drobnoustrojami skórnymi lub jelitowymi, wykorzystano wymazy i badania krwi. Przeprowadzono też analizy próbek kału i obszerne kwestionariusze dotyczące zdrowia. 

Wyniki badań sugerują, że środowisko życia ma duży wpływ na mikroflorę skóry psów i ich opiekunów. Na skórze zwierząt mieszkających w miastach wykryto sporo drobnoustrojów, które zazwyczaj występują na skórze ludzkiej.

źródło: www.sciencedaily.com

Autor: Magdalena Olesińska
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments