Psy nie stawiają barier

fot. Shutterstock

Zapis czata z Marią Czerwińską, założycielką Fundacji Przyjaźni Ludzi i Zwierząt CZE-NE-KA, z okazji 20-lecia dogoterapii w Polsce

Co z tego okresu najbardziej utkwiło Pani w pamięci?
Przejazd psimi zaprzęgami wraz z osobami niepełnosprawnymi podczas Rajdu 2000 przez granicę polsko-niemiecką (ruch na granicy został zatrzymany na dwie godziny)!

Komu pomaga fundacja CZE-NE-KA?
Głównie osobom niepełnosprawnym intelektualnie i osobom z porażeniem mózgowym

Jakiej rasy psy pracują w Fundacji?
Alaskany malamuty, samojedy, labradory, jeden beagle i grzywacz chiński. Większość z nich jest własnością naszych wolontariuszy. Cztery labradory otrzymaliśmy w ramach akcji „Pomóżmy razem”.

Jak zainteresowała się Pani dogoterapią?
To długa opowieść. Przygotowywałam gęś Klementynę (z serialu „Urwisy z doliny młynów”) do zagrania kolejnej roli – w filmie „Widzę”. Na planie poznałam niewidome dzieci, dla których moje filmowe gwiazdy okazały się bardzo ważnym elementem edukacji. Pomogłam im „zobaczyć” świat dla nich dotąd niedostępny. Wywarło to na mnie ogromne wrażenie i od tamtej pory staram się dzielić swoją pasją, wiedzą, hobby z osobami, które tego potrzebują.

Dlaczego psy mają tak pozytywny wpływ na chorych?
Kochają nas bezwarunkowo, nie widzą różnić pomiędzy nami i nie stawiają żadnych barier.

Jakie było najbardziej spektakularne osiągnięcie pani psów w pracy z chorymi?
Kilka lat temu poznałam jedenastoletniego Adasia, który nie mówił i nie komunikował się w żaden sposób z otoczeniem. Lekarze powiedzieli jego mamie, że nigdy nie usłyszy słów wypowiadanych przez syna. Stało się inaczej. Jego pierwsze w życiu słowo brzmiało: „pies”, drugie – „Lady” (było to imię suczki, która z nim pracowała). Po pół roku powiedział „mamo”.

Czym różni się Pani fundacja od innych zajmujących się dogoterapią?
Nie powinniśmy szukać różnic – im więcej organizacji będzie zajmowało się pomocą potrzebującym, im więcej ludzi będzie w to zaangażowanych – tym piękniejszy będzie świat.

Ile jest w Polsce psów dogoterapeutów?
Przypuszczamy, że 100- 150. Bylibyśmy wdzięczni, gdyby zgłosili się do nas wszyscy, którzy pracują w dogoterapii, by móc określić dokładnie ich liczbę.

Czy każdy pies może zostać terapeutą?
Nie, nasza organizacja wyklucza psy ras agresywnych, a pozostałym stawia wysokie wymagania dotyczące ich psychiki.

Mam syna z porażeniem mózgowym. Czy warto, byśmy sami kupili sobie psa, czy lepiej korzystać z pomocy fundacji dogoterapeutycznych?
Zawsze należy skontaktować się z taką organizacją, która pomoże wybrać psa i będzie monitorowała jego edukację.

Komu dogoterapia na pewno nie pomoże?
Jeśli ktoś urodził się np. z zespołem Downa, to dogoterapia nie zmieni tego faktu, gdyż jest to choroba genetyczna. Może jednak pomóc danej osobie w polepszeniu jakości życia i uprzyjemnieniu go.
Jeśli dziecko jest samotne i opuszczone, leży w szpitalu nieuleczalnie lub przewlekle chore, może mu dać motywację do walki o wyzdrowienie.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania dogoterapii (poza alergią na sierść psa)?
Pomijając ten aspekt, praktycznie nie ma przeciwwskazań. Nawet strach przed psem może zostać przezwyciężony i stać się elementem terapii.

Czy skuteczność dogoterapii zależy od wieku chorego?
Niekoniecznie, choć jak każda terapia powinna być stosowana na jak najwcześniejszym etapie choroby.

Czy psich terapuetów można spotkać w polskich szpitalach?
Niewiele szpitali zdecydowało się na wpuszczenie psów do swoich pacjentów. Chlubnym wyjątkiem jest szpital dziecięcy w Dziekanowie Leśnym, w którym od trzech lat pracują psy z naszej Fundacji.
Chciałabym tu serdecznie podziękować panu doktorowi Pawłowi Zapłatce i dyrekcji szpitala za otwartość na potrzeby pacjenta i zaufanie, jakim obdarzyli psy szkolone w Fundacji CZE-NE-KA.

Jak do Waszej pracy podchodzą lekarze?
To zależy od człowieka – od jego otwartości na inne sposoby wspomagania leczenia farmakologicznego.

Na jakich organizacjach wzoruje się CZE-NE-KA?
Jesteśmy członkiem Assistance Dogs Europe, wymieniamy się doświadczeniami z innymi organizacjami członkowskimi. Korzystamy również z doświadczeń organizacji amerykańskich, np. Delty czy Therapy Dogs International.

Kto zajmuje się szkoleniem Państwa czworonogów?
Na kursach uczymy metodyki szkolenia psów, później każdy z wolontariuszy szkoli zwierzaka osobiście.

Jak można pomoc Waszej fundacji? Czego najbardziej Wam brakuje?
Jak zawsze przy tego typu działalności – pieniędzy i odpowiedniego lokalu.

Co się będzie działo 15 czerwca?
Zapraszamy wszystkich, by obchodzili wtedy Dzień Dogoterapii ustanowiony przez Fundację CZE-NE-KA. Zachęcamy, aby tego dnia w całej Polsce organizacje czy osoby, które stosują dogoterapię wyszły ze swoimi psami do ludzi chorych i niepełnosprawnych, by tego dnia każdy, kto potrzebuje wsparcia psa, uzyskał choć namiastkę tej pomocy. Będzie nam bardzo miło, jeśli prześlecie na nasz adres: [email protected] zdjęcia i relacje z tych spotkań. Najciekawsze umieścimy w naszym piśmie CZE-NE-KA i na naszej stronie www.czeneka.org.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments