Czy psy odróżniają języki? Naukowcy to sprawdzili!

fot. Shutterstock

Wspólna nauka hiszpańskiego z pupilem? Czemu nie! Węgierscy naukowcy przekonują, że psy odróżniają języki.

O tym, że psy są inteligentnymi zwierzętami, wiemy nie od dziś. Jeśli jednak jest ktoś, kto ma jeszcze co do tego wątpliwości, to zachęcamy do zapoznania się z najnowszymi odkryciami węgierskich badaczy. Stwierdzili oni bowiem, że psy odróżniają języki. Jak do tego doszli? Czytali czworonogom fragmenty „Małego Księcia” Antoine’a de Saint-Exupéry’ego. Zaintrygowani?

emiteo

Poczytaj psu na głos 

Badanie zostało przeprowadzone przez Laurę V. Cuaya i jej zespół badawczy na Uniwersytecie Loranda Eoetvoesa (ELTE) w Budapeszcie. Wnioski z obserwacji ukazały się w czwartkowym wydaniu czasopisma naukowego „Neurolmage”. W teście wzięło udział 18 psów, w tym Kun-Kun – pupil badaczki Laury V. Cuaya.

Każdy czworonóg znał tylko jeden język – węgierski lub hiszpański. W badaniu wykorzystano rezonans magnetyczny, dlatego też psy najpierw zostały nauczone leżenia bez ruchu. Test polegał na odczytywaniu psom klasyka literatury światowej – „Małego Księcia” autorstwa Antoine’a de Saint Exupéry’ego.

Kiedy czworonogi słuchały odczytywanych fragmentów książki w języku węgierskim i hiszpański, w tym czasie naukowcy za pośrednictwem rezonansu magnetycznego obserwowali reakcje zachodzące w psim mózgu. 

Psy odróżniają języki

Wyniki badań są jednoznaczne – „wzory reakcji mózgowej na oba wspomniane języki były u czworonogów wyraźnie różne”. Zespół naukowców zaobserwował też, że mózgi starszych psów zdecydowanie lepiej radziły sobie z odróżnianiem tych dwóch języków. 

Każdy język ma swoją charakterystykę dźwiękową. Wyniki badania pokazują, że psy podczas swego życia coraz lepiej uczą się, jak brzmi język ich opiekuna. To badanie po raz pierwszy wykazało, że mózg innej istoty niż człowiek, potrafi rozróżnić dwa języki – powiedział współautor badania Raul Hernandez-Perez.

Kierownik badań neuroetologicznych z ELTE zaznaczył, że 

Wciąż nie wiadomo jeszcze, czy psy są szczególnie predysponowane do tego zadania w drodze ewolucji, czy może podobną zdolność mają również inne gatunki zwierząt.

Odpowiedź na to pytanie można uzyskać tylko dzięki kolejnym badaniom, które zostały już zapowiedziane. 

MAMY DLA CIEBIE PREZENT! Zapisz się do newslettera Psy.pl i już teraz odbierz za darmo e-book „50 ras w sam raz do kochania”

źródła: www.wprost.pl, tvn24.pl

Autor: Magdalena Olesińska
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments