Psy ze spadochronem! Nietypowe ćwiczenia wojskowe w Rosji

pies ze spadochronem

W lipcu odbyły się nietypowe ćwiczenia rosyjskiego wojska, podczas których psy skakały ze spadochronem, testując specjalne uprzęże.

Psy to nie tylko nasi najlepsi przyjaciele. To także świetni pomocnicy w niektórych pracach. Pełnią różne role – znany jest przecież pies przewodnik, pies policyjny czy pies terapeuta. W Rosji tymczasem szkoli się psy wojskowe, które będą wraz z żołnierzami przeprowadzać desanty powietrzne, czyli… skakać ze spadochronem. Choć sam pomysł nie jest nowy – owczarki skakały już ze spadochronami podczas II wojny światowej – to jednak innowacyjna uprząż oraz opublikowany film z testów budzą ciekawość internautów.

Był pies, który jeździł koleją, teraz są psy ze spadochronem

Na nagraniu widzimy, jak żołnierz niesie psa do helikoptera, następnie wspólnie szykują się do skoku – przy okazji podziwiając chmury – po czym wyskakują na wysokości 4 tys. metrów nad ziemią i bezpiecznie lądują. Oficjalne raporty przekazują, że po lądowaniu wszystkie psy czuły się dobrze i były gotowe do podjęcia działań bojowych. Skoków testowych odbyło się już 8 i kończą one z sukcesem testy innowacyjnych uprzęży dla psów, których to testów doglądał sam Vladimir Putin.

Psy wojny

Nowa uprząż dla psów została wykonana przez państwowe zakłady Iwanowa, a procesowi produkcji osobiście przyglądał się prezydent Rosji. Służy ona do skoków w tandemie zarówno z człowiekiem, jak i z psem. Jak podał kanał telewizyjny rosyjskiego Ministerstwa Obrony Zvezda, dotychczasowe testy wykazały, że zwierzęta służbowe można zrzucić ze spadochronem z wysokości nawet 10 tys. km. Jeden ze spadochroniarzy testowych, Andrey Toporkov podkreślił, że psy muszą być specjalnie przygotowane do skoków.

Najważniejszą rzeczą jest wprowadzenie psów do samolotu. Tolerują one lot, a nawet obserwują chmury przez okno. Kiedy właz się otwiera, jest wiatr i hałas, ale dzięki przewodnikowi psy się uspokajają. Nie było więc problemów, gdy w skoku uczestniczył trener psów. Trudniej jest, gdy pies skacze sam z nieznanym spadochroniarzem. Dlatego musiałem wcześniej zapoznać się z psem, pogłaskać go, nakarmić za zgodą właściciela. Wszystko po to, aby później pies mi zaufał. Nie można się bać. Psy czują wszystko – powiedział Andrey Toporkov. 

Gdzie człowiek nie może, tam psa pośle

Specjalne uprzęże przeznaczone są do szybkiego rozmieszczania psów wojskowych w miejscach, gdzie niemożliwe jest lądowanie samolotów lub helikopterów. W relacji Zvezdy stwierdzono, że „Podczas pierwszych testów ujawniono niesamowity fakt – nawet z wysokości kilku kilometrów pies obserwuje ziemię i próbuje złapać ją łapami. Wcześniej uważano, że psy tak daleko nie widzą”. Szef projektu Alexey Kozin utrzymuje, że szelki zaprojektowano tak, aby chronić psie kręgosłupy. Uprzęży można używać u psów o wadze do 45 kilogramów.

źródło: www.mirror.co.uk | źródło zdjęcia: east2west news

Autor: Marta Ozimek
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments