Pytania z forum

fot. Shutterstock

Czy psu, który boi się huku, może pomóc podawanie hormonu? Czy psy cierpią z powodu zmian pogody? Czy temperatura ciała psa zależy od rasy? Mam 5-miesięcznego cocker spaniela, z którym chciałabym trenować agility. Gdzie najlepiej rozpocząć kurs, ile on

Melatonina na lęki

Czy psu, który boi się huku, może pomóc podawanie hormonu?
Melatoniny używa się jako środka pomocnego w leczeniu fobii dźwiękowych. Hormon ten wydzielany jest przez szyszynkę (niewielki gruczoł dokrewny umiejscowiony w mózgu) po zapadnięciu ciemności. Reguluje on rytm snu i czuwania.
Dostępny w aptekach hormon stosuje się w leczeniu bezsenności. Stwierdzono, że melatonina działa także uspokajająco na zestresowane zwierzęta i łagodzi objawy nerwicowe.
Nicholas Dodman i Linda Aronson, lekarze weterynarii ze Stanów Zjednoczonych, wypróbowali ten środek w leczeniu fobii dźwiękowych u psów. Dr Aronson początkowo testowała działanie melatoniny na swojej suczce rasy bearded collie i była zaskoczona rezultatami. Suczka, która panicznie bała się grzmotów, po podaniu melatoniny przestała na nie reagować. Nie była się przy tym ospała, lecz pozostała bystra i ożywiona. Następnie lekarze zastosowali hormon u innych psów bojących się różnych dźwięków i uzyskali podobne rezultaty.
Melatonina nie pomaga wszystkim psom, ale na podstawie dotychczasowych obserwacji jej skuteczność w leczeniu fobii dźwiękowych określa się na mniej więcej 80 proc. Ponieważ
działa przez wiele godzin, można ją podać psu nawet dzień przed spodziewanymi hałasami. Choć jest to środek uważany za naturalny i dostępny w aptekach, istnieją pewne ograniczenia w jego stosowaniu. Dlatego przed użyciem melatoniny należy koniecznie zasięgnąć porady opiekującego się psem lekarza weterynarii.
(Urszula Charytonik)

Małe gorętsze

Czy temperatura ciała psa zależy od rasy?
Prawidłowa temperatura ciała u psów wynosi od 38ºC do 39ºC. Istnieje jednak ścisła zależność między wiekiem zwierzęcia i wielkością rasy a prawidłową temperaturą. Dorosłe psy dużych ras mają temperaturę 38-38,5ºC, a ras małych – 38,5-39ºC. Natomiast temperatura szczeniąt między 3. a 6. tygodniem życia powinna wynosić 38,5-39,2ºC. Z kolei spadek temperatury u suki w końcowej fazie ciąży do 37ºC to sygnał, że poród zacznie się w ciągu najbliższej doby.
Temperaturę mierzymy psu w odbytnicy. Przed włożeniem termometru należy zwilżyć jego końcówkę wazeliną, olejem parafinowym, olejkiem dla niemowląt albo zwykłym kremem. Do pomiaru temperatury u zwierząt używa się specjalnego weterynaryjnego termometru rtęciowego zwanego minutowym. Wynik odczytujemy po 60 sekundach. Potrzeba do tego jednak pewnej wprawy, gdyż termometr jest mały. W gabinetach weterynaryjnych używa się też termometrów elektronicznych, które za pomocą dźwięku sygnalizują zakończenie pomiaru. Termometry można kupić w sklepach zoologicznych, hurtowniach weterynaryjnych lub zamówić u lekarza weterynarii.
Termometr rtęciowy kosztuje około 15 zł, natomiast elektroniczny – około 25 zł.
(lek. wet. Artur Dobrzyński)

Pierwsze kroki na torze

Mam 5-miesięcznego cocker spaniela, z którym chciałabym trenować agility. Gdzie najlepiej rozpocząć kurs, ile on trwa i kosztuje?
Ceny i sposób organizacji zajęć agility są zróżnicowane i zależą od klubu. Dlatego zawsze trzeba się tego dowiadywać w konkretnej szkółce. W jednych klubach można opłacić pojedynczy trening, w innych – tylko cały kurs. W niektórych szkołach regulowanie składek klubowych uprawnia do korzystania z toru, ale są i takie, w których aby zostać klubowiczem, trzeba ukończyć przynajmniej kurs podstawowy.
Szkoły wprowadzają też różne zniżki, na przykład dla kolejnych psów tego samego właściciela, dla osób, które na zawodach przeszły do wyższej kategorii (A2, A3), czy też dla tych, które startują na zawodach w barwach szkoły. Zdarza się też, że szkoły w ogóle nie pobierają opłat za zajęcia, ale dotyczy to zazwyczaj tych, które są w stanie opłacić teren i sprzęt z pieniędzy zarobionych w inny sposób. Z opłat rezygnują też niektóre sekcje agility działające przy związku kynologicznym, ale żeby korzystać z darmowych zajęć, trzeba być jego członkiem.
Inne kluby zmuszone są do pobierania choćby minimalnych opłat na własne utrzymanie. Adresy polskich ośrodków agality można znaleźć w internecie. Linki do wielu klubów agility są też na Polskim Portalu Agality www.agility.datum.pl.

Ile to kosztuje?
– Pojedynczy trening (2-4 godz., zależnie od liczby psów): 10 zł
– Kurs (8-10 zajęć): 100-200 zł
– Składka klubowa (roczna): 50-200 zł
– Składka klubowa (miesięczna): 10-50 zł
(Urszula Charytonik)

Meteoropata na czterech łapach

Czy psy cierpią z powodu zmian pogody?
Podczas nagłego załamania pogody czy też nastania jesienno-zimowych szarug pies często nie ma ochoty na długie, forsowne spacery, z trudem daje się sprowokować do zabawy, ma gorszy apetyt i większość czasu przesypia.
Takie zachowania widoczne są zwłaszcza u psów, które ukończyły siódmy rok życia. Tłumaczy się to meteoropatią, czyli nadwrażliwością organizmu na zmienne i niekorzystne warunki atmosferyczne. U psów ze schorzeniami ortopedycznymi mogą się nasilać bóle. Zaostrzeniu ulegają przewlekłe stany zapalne i zwyrodnieniowe. Mogą się też odzywać stare złamania i zwichnięcia kończyn, a także potęgować objawy gośćcowe, mięśnio- i nerwobóle. Pies jest dużo bardziej wrażliwy na ból, natomiast reakcje i zachowania są spowolnione.
Wzrasta też liczba wizyt w lecznicach z powodu zaostrzenia się chorób związanych z niewydolnością krążenia, przeziębieniami i problemami z układem pokarmowym. Znacznie częstsze są również przypadki zapaleń skóry i zewnętrznego przewodu słuchowego o podłożu grzybiczym, bakteryjnym i parazytologicznym. Brzydka lub zmienna pogoda źle wpływa także na psychikę zwierząt – stają się bardziej drażliwe i apatyczne. Chcąc pomóc zwierzakowi, trzeba zadbać o to, aby dostawał dobrze zbilansowaną karmę. Należy uzupełniać ją umiarkowanie składnikami mineralno-witaminowymi i tzw. wielonienasyconymi kwasami tłuszczowymi omega 3 i 6. Trzeba również zapewnić psu regularny, ale umiarkowany wysiłek fizyczny na świeżym powietrzu.
Po konsultacji z lekarzem weterynarii można też podać środki przeciwzapalne i przeciwbólowe.
(lek. wet. Artur Dobrzyński)

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments