Pytania z forum

fot. Shutterstock

Jak nagradzać psa z ręki, by nie nauczył się przy tym żebrania? Co może oznaczać opóźnienie lub brak cieczki?

Jak nagradzać psa z ręki, by nie nauczył się przy tym żebrania?
Żebranie o jedzenie może być problemem, jeśli mamy psa żarłoka. Zwierzak mniej łakomy raczej nie będzie się specjalnie o nie dopominał. W wypadku łakomczucha bardzo ważne jest wyraźne sygnalizowanie rozpoczęcia i zakończenia sesji szkoleniowej, np. komendami „ćwiczymy” i „koniec”. Niezwykle istotna jest też konsekwencja – nigdy nie podkarmiamy naszego ucznia między sesjami szkoleniowymi ani jego posiłkami. Jeśli się złamiemy, to niestety znajdziemy się na straconej pozycji. Pies, któremu od czasu do czasu uda się coś wyłudzić, będzie żebrał jeszcze wytrwalej… (UCh)

Co może oznaczać opóźnienie lub brak cieczki?
Za patologiczne uznaje się niewystąpienie cieczki u suki, która skończyła 26 miesięcy, i jej brak przez ponad rok od ostatniego krwawienia lub porodu. Zwykle wynika to z zaburzeń po podaniu preparatów hormonalnych mających na celu np. przesunięcie cieczki czy jej przerwanie.

Nawet po jednorazowym podaniu hormonów może dojść do zablokowania cyklu. Przyczyną braku cieczki może też być zapobieganie – przez podanie hormonów – zagnieżdżeniu się zarodka w macicy po niepożądanym pokryciu czy przerwanie ciąży. Inne przyczyny to dysfunkcja jajników (np. z powodu niedoborów żywieniowych), ich procesy nowotworowe, wady wrodzone, nadczynność kory nadnerczy, niedoczynność tarczycy. U młodych suk powodem niewystąpienia cieczki bywa genetyczny brak jajników lub ich niedorozwój. (lek. wet. AD)

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments