Rasowe DNA


Dlaczego yorkshire terriery żyją 13-17 lat, a dogi niemieckie tylko 7-10? Jak to się dzieje, że retriever aportuje, a pies pasterski pilnuje stada? Naukowcy odkryli część DNA psów, która za to odpowiada.

Międzynarodowy zespół składający się z badaczy z National Human Genome Research Institute, Uniwersytetu w Utah, Sundowners Kennels w Kalifornii i Waltham Center for Pet Nutrition, znajdującego się w Wielkiej Brytanii instytutu firmy Mars Incorporated, otrzymał do analizy 13 000 próbek psiego DNA dostarczonych przez właścicieli za pośrednictwem Mars Veterinary (pobierano próbki krwi i wymazy z wewnętrznej strony policzka).
Wszystko po to, by odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego psy jako przedstawiciele gatunku tak bardzo się różnią wielkością, kolorami, rodzajem sierści, a także usposobieniem – co sprawia, że czasem trudno uwierzyć, że naprawdę należą do tego samego gatunku? Odnalezienie miejsc w psim genomie powiązanych z cechami charakterystycznymi danej rasy pozwoli w przyszłości – jak mówi dr Paul G. Jones z Mars Veterinary – lepiej dopasowywać przygotowywane dla nich produkty, a właściciele i lekarze weterynarii będą mogli się zwierzakami lepiej opiekować.
Odkrycie to może mieć też wpływ na ludzkie zdrowie, ponieważ psy cierpią na wiele chorób, na które i my cierpimy. (MC)

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments