Ratunek dla szczeniąt i psów schroniskowych


Firma z Północnej Dakoty w Stanach Zjednoczonych odkryła przeciwciała, które mogą być skuteczne w leczeniu parwowirozy – groźnej choroby, na którą zapadają głównie nieszczepione jeszcze szczenięta oraz psy schroniskowe.

Prawowiroza, czyli wirusowe, krwotoczne zapalenie żołądka i jelit stanowi wielkie zagrożenie dla szczeniąt, które nie są jeszcze szczepione. Objawia się silną, wyniszczającą biegunką, czasami z domieszką krwi, wymiotami, bolesnością powłok brzusznych, gorączką. Małe delikatne organizmy szczeniąt zwykle nie są w stanie z nią wygrać, nawet jeśli zastosowane zostanie leczenie. Psy zarażają się nią najczęściej w miejscach, gdzie jest ich dużo, czyli w schroniskach i na przykład na wystawach. Dorosłe zwierzaki mogą ją przenosić i dlatego właśnie zaleca się, by szczenięta, które nie były jeszcze szczepione, ni eopuszczały domu.

Być może jednak już wkrótce będzie ratunek także dla tych szczeniąt, które zaraziły się parwowirozą. Badacze z firmy w Północnej Dakocie w Stanach Zjednoczonych, która zajmowała się ratowaniem chorujących na przenoszoną przez komary gorączkę zachodniego Nilu z  Schiltz Goose Farm w Południowej Dakocie, odkryli przeciwciała, które mogą być skuteczne nie tylko w jej leczeniu, ale także w leczeniu innych chorób. Pozyskiwane są one z żółtek jaj gęsi. Obecnie prowadzone są testy w siedmiu stanach, a firma ma nadzieję, że w przyszłym roku wiosną wprowadzi na rynek lek.

Naukowcy mają nadzieję, że ich odkrycie będzie przydatne także w leczeniu chorób dotykających ludzi. Na razie jest szansa, że będzie można uratować wiele szczeniąt. MC 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments