17 dogów niemieckich – rekordowy miot w Polsce


„Cały czas jestem w szoku” - mówi opiekunka trzyletniej dożycy. Suczka Hania urodziła 17 szczeniąt. To rekordowy miot w Polsce!

W grudniu ubiegłego roku w Niemczech Ethana, suczka rasy rhodesian ridgeback, urodziła 17 szczeniąt. Dziś mamy także polski rekordowy miot – w poniedziałek 14 marca Hania, błękitna suka doga niemieckiego, urodziła dziewięć samiczek i osiem samców. Hania ma cztery lata i mieszka w hodowli Z Hugowej Ferajny w okolicach Warszawy. Dożyca w ciąży była bardzo gruba, ale znosiła ją dobrze. Nikt też nie spodziewał się aż tak ogromnej liczby szczeniaków. Dlatego wszyscy przeżyli prawdziwy szok w dniu porodu. Nawet suczka Hania, która mimo wydania na świat tak licznej gromady czuje się dobrze.

W poniedziałek w 61 pierwszym dniu ciąży pojechałam z Hanią zrobić zdjęcie RTG. Wykazało ono, że na pewno urodzi się 15 szczeniąt, ale może ich być więcej. Żeby nie ryzykować zdecydowano o cesarskim cięciu. Szczeniaki kończą dziś dwa dni i wszystkie mają się dobrze – mówi właścicielka Gabriela Kubalska.

Ewenement na skalę światową

To pierwszy miot suczki, natomiast Figaro – tata szczeniaków – ma już potomstwo i choć mioty po nim były liczne, to ten jest najliczniejszy. Cała siedemnastka jest karmiona na przemian przez mamę i przez hodowców, a każdy posiłek trwa około półtorej godziny. Szczeniaki są maści błękitnej, tak jak ich rodzice, i mają utytułowanych przodków pochodzących z Polski, Włoch i Francji. Hodowczyni, choć zmęczona i zaskoczona, jest bardzo szczęśliwa. W tej rasie dość często zdarzają się liczne mioty, ten jest jednak ewenementem na skalę światową.

Najliczniejszy miot, który dotychczas został odnotowany w Księdze Guinnesa miał 24 szczenięta. Suczka rasy mastif neapolitański wydała na świat maluchy w 2005 roku w wiosce Manea koło Cambridge w Wielkiej Brytanii.

Na zdjęciu można zobaczyć szczenięta w drugiej dobie życia oraz dzielną mamę w trakcie karmienia części potomstwa.

Autorzy: Gabriela Kubalska, Magdalena Ciszewska
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments