21.02.2025
Spuchnięty pysk u psa. Jak pomóc psu ze spuchniętym pyskiem?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czy spuchnięty pysk u psa to zawsze powód do zmartwień? Sprawdź, czy opuchniętego zwierzaka musisz natychmiast zabrać do lekarza weterynarii!
fot. Shutterstock
Spuchnięty pysk u psa może być objawem przeróżnych przypadłości zdrowotnych – zarówno błahych, jak i bardzo poważnych. Zazwyczaj jednak taki problem będzie wymagać wizyty u lekarza weterynarii, a nawet podania psu leków. Co należy zrobić, jeśli psu spuchnie pysk? Sprawdź!
Skąd się bierze spuchnięty pysk u psa?
Spuchnięty pysk może mieć wiele przyczyn. Nagłe pojawienie się opuchlizny na oczach, faflach i policzkach psa jest najczęściej objawem silnej reakcji alergicznej zwierzaka – na przykład na jad owada, podane czworonogowi leki, składnik pokarmu lub pyłki roślin. Podrażnienie układu immunologicznego i opuchlizna w okolicy szyi oraz nosa prowadzić może do kłopotów z oddychaniem. Dlatego w przypadku takiego problemu należy natychmiast zabrać psa do lekarza weterynarii i podać mu odpowiednie leki. Nieudzielenie psu natychmiastowej pomocy może skutkować wstrząsem, drgawkami, a nawet uduszeniem.
Innym częstym powodem pojawienia się opuchlizny w okolicy pyska u psa są choroby zębów i dziąseł. Infekcje przyzębia mogą powodować obrzęki, ropnie i być przyczyną powstawania przetok. Zębom zwierzaka należy przyjrzeć się szczególnie wtedy, gdy opuchlizna umiejscowiona jest pod okiem czworonoga. Niesymetrycznie spuchnięty pysk u psa może być także objawem rozrastającego się nowotworu lub urazu mechanicznego. Opuchlizna towarzyszyć będzie również powstałym po pogryzieniu ranom, jeśli zostaną zainfekowane.
Jak pomóc psu ze spuchniętym pyskiem?
Jeśli u naszego podopiecznego zauważymy opuchliznę w okolicy głowy lub pyska, powinniśmy natychmiast zabrać go do lekarza weterynarii i dokładnie zbadać. Ustalenie przyczyny takiego stanu może wymagać pobrania psu krwi do badań, prześwietlenia, a nawet podania psu narkozy i dokładnego obejrzenia wnętrza jego pyska, natomiast w przypadku podejrzenia zmiany nowotworowej konieczne będzie wykonanie biopsji. W zależności od przyczyny zapisane przez specjalistę leczenie może obejmować podawanie psu leków antyhistaminowych, antybiotyków, usunięcie zęba, a nawet przeprowadzenie poważniejszej operacji.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
04.07.2025
Trudne życie po diagnozie: czy karma weterynaryjna może być DOBREJ jakości?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Twój pies przeszedł długą drogę diagnostyki i wiesz już, że jego układ pokarmowy wymaga specjalistycznego wsparcia. Przed tobą jedna z najważniejszych decyzji: wybór odpowiedniego sposobu żywienia. Podpowiadamy, jak rozpoznać karmę weterynaryjną naprawdę wysokiej jakości – taką, która działa, odżywia i... smakuje.
undefined
03.07.2025
Nagła biegunka u psa: czy działać od razu?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Biegunka u psa to jeden z najczęstszych objawów ze strony układu pokarmowego. Choć często bywa niegroźna, może szybko prowadzić do odwodnienia i pogorszenia stanu zdrowia – zwłaszcza u małych psów. Sprawdź, kiedy należy działać natychmiast, jak udzielić pierwszej pomocy i jak skutecznie wspierać pracę jelit.
undefined
01.07.2025
Test kosmetyków Douxo Spa: sprawdzamy, czy Bułka i Roko zabłysną jak diamenty
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Czy istnieją psie kosmetyki, które są jednocześnie delikatne, skuteczne i nie przyprawiają czworonoga o panikę na widok łazienki? Postanowiłyśmy to sprawdzić. Na warsztat trafiły dwa produkty marki Douxo Spa – szampon Shed Control oraz pianka Refresh Mousse.
undefined