Odkryto szczątki starożytnych psów. Mają prawie 2 miliony lat!


Znalezione w Gruzji szkielety i czaszki to szczątki starożytnych psów. Liczące blisko 2 miliony lat pozostałości niosą cenne informacje o pradawnych psach.

Historia psów i sposób, w jaki doszło do ich udomowienia, wciąż skrywa wiele tajemnic. Naukowcy nie wiedzą bowiem dokładnie, kiedy i z jakich przyczyn przodkowie czworonogów związały się z człowiekiem. Odkryte niedawno w Gruzji szczątki starożytnych psów mogą pomóc w rozwianiu tych zagadek!

W Gruzji odkryto szczątki starożytnych psów

Podczas pracy na stanowisku archeologicznym w gruzińskiej wiosce Dmanisi doszło do niespodziewanego odkrycia. Współpracujący ze sobą naukowcy z Włoch, Hiszpanii i Gruzji natrafili na cztery szkielety i czaszki zwierząt. Okazało się, że skamieniałe szczątki należą między innymi do psa myśliwskiego. Dokładniejsze analizy skamielin pozwoliły oszacować wiek i budowę czworonoga. Psiak najprawdopodobniej był bardzo młody i ważył około 30 kg. Według badaczy miał też znacznie dłuższe kończyny, niż obecne domowe czworonogi i był od nich masywniejszy.

Szkielety i czaszki mogą liczyć prawie 2 miliony lat

Odkryte w Gruzji szczątki starożytnych psów liczą sobie aż 1,8 miliona lat i uważane są za najstarsze tego typu odkrycie w Europie. Pochodzą jeszcze sprzed okresu udomowienia psa – to zjawisko zaistniało bowiem dopiero około 40 tysięcy lat temu. Jednak obecność szczątków nietypowego psa blisko ludzkiej siedziby może wskazywać na tworzącą się już pewną zależność między tymi zwierzętami a człowiekiem. Podejrzewa się, że starożytne psy i ówcześni ludzie mogli w tamtym okresie podkradać sobie wzajemnie upolowane jedzenie.

Odkryte w Gruzji szczątki starożytnych psów są zgodne z innymi podobnymi badaniami. Naukowcy już wcześniej ustalili, że miliony lat temu wyewoluował pewien gatunek psa-myśliwego. Miał on wysoce rozwinięte zdolności społeczne, które pozwalały mu polować stadnie. Psy te pierwotnie pojawiły się na terenie Azji, a następnie migrowały w stronę Europy i Afryki. Dzięki temu na swojej drodze spotkały kształtujący się gatunek ludzki, który w tym czasie przemieszczał się z Afryki do Azji i Europy.

Autor: Aleksandra Prochocka
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments