Szelki dla psa. Jakie są zalety szelek?


Jeszcze kilka lat temu na widok psa ubranego w szelki można było usłyszeć: „Co to za dziwactwo? Kto to widział, szelki dla psa!”.

Dziś widok zwierzaka bez obroży, ale za to w szelkach spowszedniał i nikogo specjalnie nie dziwi. Skoro coraz więcej właścicieli je wybiera, warto wiedzieć, jakie są ich zalety i wady. Gdy do naszego domu trafia nowy lub kolejny czworonożny pupil, nim zaczniemy się zastanawiać, co wybrać: obrożę czy szelki dla psa, zastanówmy się, jak my byśmy się czuli, gdyby ktoś założył nam na szyję coś, co przypomina obrożę.

Czasem męczy nas mocno owinięty wokół szyi szalik, a co by było, gdyby ktoś trzymał jego koniec i nas na nim prowadził. Na pewno odczulibyśmy dyskomfort. Gdy prowadzimy psa na smyczy przeczepionej do obroży, a zwierzak zacznie ciągnąć, może dojść do podduszenia albo uszkodzenia krtani. Nie wspomnę już o obrożach, do których przyczepiony jest ciężki łańcuch. Takiego zagrożenia nie ma wypadku szelek.

Skąd się w ogóle wzięły szelki dla psa? Gdy my, ludzie, zaczęliśmy korzystać z pomocy psów np. do przewożenia towarów, trzeba je było jakoś przyczepić do wózka czy sań. Wymyśliliśmy więc, że trzeba zminiaturyzować końską uprząż. Dostosowaliśmy ją więc do sylwetki i rozmiarów psa. Pies był tańszą siłą pociągową, a do tego pilnował dobytku. Gdy psy coraz częściej zaczęły pełnić rolę naszych towarzyszy, a nie pracowników, szelki dla psa zaczęły pełnić także funkcję spacerową.

pies w szelkach nad wodą
fot. Shutterstock

Jakie są zalety szelek

Są przede wszystkim bezpieczniejsze niż obroża, bo niwelują możliwość podduszenia psa lub urazów krtani, zwłaszcza u psów o delikatniejszej budowie. Dzięki temu, że szelki obejmują większą powierzchnię ciała psa, ryzyko uszkodzenia kręgosłupa w wypadku szarpnięcia, jest mniejsze. Mniejsze są też stres i dyskomfort psa, a co za tym idzie mniejsze jest prawdopodobieństwo wzmocnienia agresji i złych zachowań.

Dlatego psy, które nie potrafią chodzić na luźnej smyczy, a także szczenięta powinny koniecznie spacerować w szelkach. Szelki dla psa mają stabilną konstrukcję, co zapewnia psu komfort, a właścicielowi lepszą kontrolę nad czworonogiem. Nie grozi na przykład sytuacja, gdy pies wysuwa głowę z obroży i ucieka w siną dal (oczywiście może się zdarzyć, że szelki się rozepną, ale wyswobodzenie się z nich praktycznie nie jest możliwe, jeśli są dobrze dobrane).

Szelki dla psa są też przydatne w treningu posłuszeństwa, bo łatwiej zapanować nad czworonogiem. Pozwalają też na bezpieczne przewożenie psa samochodem. Jeśli wybierzemy takie które można przypiąć do pasów bezpieczeństwa, nie musimy pakować pupila do transportera.

Co to znaczy: dobre szelki dla psa

Przede wszystkim muszą być dobrze dopasowane do zwierzaka. Skoro, jak pisaliśmy wyżej, jest to rodzaj uprzęży, to każdy jej pasek musi leżeć tak, by nie uciskał ani nie uwierał naszego podopiecznego. Najważniejszy jest więc rozmiar. Musimy też wziąć pod uwagę rasę i wiek psa. Dla szczeniaków i delikatnych drobnych ras takich jak yorki są specjalne małe szelki. W wypadku dużych masywnych czworonogów szelki dla psa muszą mieć mocną wytrzymałą konstrukcję.

Dokonując wyboru, warto sprawdzić, czy szelki są regulowane. Materiał, z którego wykonano szelki dla psa, powinien być miękki i delikatny, by nie ocierał skóry, ale jednocześnie wytrzymały. Musi też być odporny na zmiany temperatury, by zimą nie sztywniał i nie przypominał zbroi, a także na wilgoć. Zapięcie dobrze by było małe i bez kantów. Jeśli chodzi o klipsy lepiej sprawdzą się metalowe niż plastikowe.

szelki zaprzęgowe typu sled
fot. Shutterstock

Szelki dla psa – jakie są ich rodzaje?

  • Szelki spacerowe – najpopularniejsze i najtańsze. Nadają się do używania na co dzień podczas zwykłych spacerów w parku. Są wygodne, ale nie nadają się do uprawiania sportów z psami.
  • Szelki zaprzęgowe typu sled – przeznaczone do sportów zaprzęgowych, canicrossu, bikejoringu i skijoringu. Mają specjalne zapięcia. Pies może w nich ciągnąć sanie i ciężkie przedmioty. Można ich jednak też użyć, jeśli biegamy z naszym pupilem.
  • Szelki typu guard – składają się z dwóch obręczy połączonych paskiem mostkowym i grzbietowym. W niektórych modelach część na klatce piersiowej jest zabudowana, dzięki czemu szelki są wygodniejsze dla psa. Sprawdzą się, gdy lubisz biegać lub jeździć na rowerze z psem. Są wygodne w noszeniu i łatwe do założenia.
  • Szelki norweskie – również przeznaczone dla psów zaprzęgowych. Można ich też używać podczas jazdy rowerem.  Mają specjalne zapięcia umożliwiające przyczepienie lin z obciążeniem.
  • Szelki ortopedyczne – przeznaczone dla psów po operacjach, urazach kręgosłupa i kończyn lub z innymi schorzeniami narządów ruchu. Pomagają w powrocie do sprawności ruchowej. Ich doborem zajmuje się lekarz weterynarii.

Jak zmierzyć psa przed zakupem szelek

Musimy pamiętać, że zbyt ciasne szelki mogą spowodować dyskomfortowe dla psa otarcia i odparzenia. Natomiast ze zbyt luźnej uprzęży pies może się w najgorszym wypadku uwolnić i uciec, np. w pogoni za kotem.

Dlatego, nim udamy się po szelki dla psa, musimy go zmierzyć. Potrzebne będą takie dane jak obwód szyi u nasady i klatki piersiowej w najszerszym miejscu, a także długość linii biegnącej wzdłuż grzbietu między obwodem szyi i klatki piersiowej (pasek górny), a także długość linii biegnącej po klatce piersiowej  między obwodem szyi i klatki (pasek dolny).

pies w szelkach
fot. Shutterstock

Ile to kosztuje

Ceny szelek dla psów rozpoczynają się od 15-30 zł. Zależą one oczywiście od marki, ich wielkości oraz rodzaju. Im nasz pupil jest większy, tym cena właściwego dla niego modelu szelek będzie wyższa.

Za produkty przeznaczone dla dużych czworonogów, w rozmiarze L-XXL często musimy zapłacić ok. 100 zł (zarówno za typowe szelki spacerowe, jak i sportowe). W wypadku yorka lub innej rasy psa podobnej wielkości cena wynosić 20-50 zł.

Autor: Magdalena Ciszewska
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments