Uwaga! Trutka na ślimaki jest trująca także dla psów


Dbanie o ogród wcale nie jest proste. Szczególnie podczas plagi ślimaków! Jednak trutka na ślimaki może zaszkodzić nie tylko im...

Powszechnie używana w ogrodach trutka na ślimaki ma formę niewielkich, niebieskich granulek. Preparat ten składa się przede wszystkim z wyjątkowo toksycznego metaldehydu – połknięcie kilku gramów tej substancji może wywołać śmiertelne zatrucie nawet u dorosłego człowieka. Do tego środka dodawane są także substancje, które są kuszące dla ślimaków… i psów! Okazuje się także, że zjedzenie przez psa ślimaka, który wcześniej miał kontakt z trutką, może być równie niebezpieczne, co połknięcie samej trutki. Nic dziwnego więc, że zatrucie trutką na ślimaki jest tak częste u domowych czworonogów. Jak wyglądają objawy takiego zatrucia i jak można pomóc psiakowi, który zjadł trutkę na ślimaki?

Objawy zatrucia trutką na ślimaki

U psiaków, które zjadły trutkę na ślimaki, występują przeróżne objawy zależne od ilości połkniętego metaldehydu. Chwilę po zjedzeniu trutki psiak zaczyna mieć niekontrolowane skurcze mięśni, które szybko przechodzą w silne dreszcze. Towarzyszyć im może niepokój, rozszerzenie źrenic i wyjątkowo wysoka gorączka. W wyniku zatrucia i przegrzania często dochodzi do uszkodzenia mózgu i wątroby psiaka, a w następstwie jego śmierci. Następuje ona zazwyczaj w ciągu 4-12 godzin od zjedzenia trucizny. Dlatego tak ważne jest, by w razie zaobserwowania objawów zatrucia metaldehydem reagować jak najszybciej.

Trutka na ślimaki – jak pomóc psu, który ją zjadł?

Niestety nie istnieje odtrutka na metaldehyd – leczenie zatrucia jest wyłącznie objawowe. Zazwyczaj u psiaka wywołuje się wymioty, dzięki którym zwierzak pozbywa się resztek trutki z żołądka. Ważne jest także podanie kroplówek, które pozwolą na szybsze wypłukanie trucizny z organizmu oraz węgla, który wchłonie szkodliwą chemię. Skuteczność tych działań zależy od ilości zjedzonej przez psa trutki i szybkości reakcji opiekuna. By pomóc weterynarzowi w odpowiednim leczeniu, powinniśmy zabrać ze sobą także opakowanie zastosowanego przez nas środka na ślimaki.

Jak walczyć ze ślimakami, nie szkodząc psu?

Rozsypywanie trutki na ślimaki w miejscach, do których dostęp ma pies, jest wyjątkowo ryzykownym pomysłem. Dlatego warto pomyśleć nad innymi, bardziej ekologicznymi sposobami walki z tymi szkodnikami. Zbieranie ich, stosowanie ekologicznych pułapek czy oklejanie podstaw krzewów specjalną taśmą nie zaszkodzi czworonogowi, a może być niemal równie skuteczne, co rozrzucanie trutki w ogrodzie.

Autor: Aleksandra Prochocka
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments