Wszystko, co trzeba wiedzieć o labradorach


Labradory to jedna z najpopularniejszych ras psów. Ze względu na swój przyjacielski charakter oraz pogodne usposobienie chętnie adoptowane lub kupowane są nie tylko przez osoby starsze, ale także przez rodziny z dziećmi. Skąd pochodzą labradory, jak trzeba je karmić oraz na czym polega ich pielęgnacja? Na te i inne pytania postaramy się opowiedzieć poniżej.

W ostatnich latach do labradorów przypięto łatkę psów rodzinnych. Choć nie da się ukryć, że ich charakter sprawia, że są świetnymi kompanami dla ludzi, to są to przede wszystkim psy myśliwskie. Należą do gatunku retrieverów (nazwa ta w języku angielskim oznacza mniej więcej aport).

Ze względu na nazwę rasy często można znaleźć informację, że psy te pochodzą z Półwyspu Labrador należącego do wschodniego regionu Kanady. W rzeczywistości wywodzą się z Nowej Fundlandii, czyli wyspy oddalonej o kilkadziesiąt kilometrów od wybrzeży Labradoru. Zostały dostrzeżone przez angielskich żołnierzy w XVII wieku, którzy docenili ich umiejętności pływackie. Przez to dość szybko zaczęto sprowadzać je do Europy.

Wygląd i pielęgnacja labradora

Labradory to bardzo duże psy, które słyną z mocnego korpusu i masywnej budowy ciała. Przyjęło się, że dorosłe osobniki powinny mieć wysokość ok. 55-58 cm, a ich waga nie powinna przekraczać 35 kg. Prawidłowe żywienie labradorów ma ogromne znaczenie – psy te wykazują tendencję do nadwagi. Dość szybko tyją, co często prowadzi do przedwczesnej śmierci w wyniku chorób układu krążenia.

Właściciele powinni więc stawiać na wysokiej jakości karmy, np. https://www.naszezoo.pl/pl/c/Royal-Canin/84 i stosować się do zaleceń dotyczących wielkości porcji (informacje od producenta na opakowaniu). Dbanie o wagę pozwoli zachować labradorom dobrą kondycję i zmniejszyć ryzyko dysplazji stawów. Labradory to psy, które nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji. Wystarczy wyczesywanie raz w tygodniu (w okresie linienia można robić to codziennie) oraz kontrola uszu, długości pazurów i okolic oka.

Charakter labradora

To właśnie charakter w dużej mierze zdecydował o tak ogromnej popularności tych psów. Labradory retrievery uchodzą za psiaki przyjazne, spokojne, pogodne, towarzyskie. Są też inteligentne, dzięki czemu dość szybko uczą się różnego rodzaju sztuczek (są przecież urodzonymi myśliwymi i aporterami) i jeśli cieszą się pełnią zdrowia, można z nimi uprawiać sporty kynologiczne.

Ze względu na to, że lubią duże grupy ludzi, uchodzą za psy rodzinne, które cenią zabawę. Nie lubią zostawać same i pragną uwagi, dlatego chętnie spędzają czas z dziećmi i pozostają niewzruszone na różnego rodzaju hałasy.


Artykuł sponsorowany

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments