Twój pies i twoja twarz


Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym, jak twój pies postrzega twoją twarz? Czy znaczy ona dla niego więcej niż widok kości, piłeczki albo kija? Postanowili to zbadać naukowcy i doszli do bardzo ciekawych i ważnych dla nas wniosków.

Dla wielu innych gatunków ludzka twarz to nic szczególnego – ot, jeszcze jeden z otaczających ich przedmiotów. A jak to jest z psami, postanowili sprawdzić naukowcy (m.in. dr Luis Concha z Instytutu Neurobiologii Uniwersytetu w Meksyku) i zrobili to, a potem ogłosili wyniki swych badań w magazynie „Plos One”. Chodziło im o to, by dowiedzieć się, co się dzieje w psich mózgach, gdy czworonogi patrzą na ludzką twarz. Do swego eksperymentu zaprosili siedem psów: pięć border collie, jednego labradora i jednego goldena. Nim przystąpili do ekpserymentu, nauczyli zwierzaki, by nie spały, ale też by się nie ruszały podczas badania przeprowadzanego za pomocą rezonansu magnetycznego. Podczas takiego badania przebywa się w specjalnej tubie, podobnie jak podczas badania tomografem komputerowym.

Tak przygotowanym psom pokazywano kolorowe fotografie. 50 z nich przedstawiało ludzkie twarze – mężczyzn i kobiet nieznanych wcześniej psom – a ich wyraz był neutralny. Na pozostałych 50 zdjęciach znajdowały się przedmioty codziennego użytku. Co się okazało? Gdy psy patrzyły na twarz lub na przedmiot, uaktywniała się część mózgu odpowiedzialna za proces widzenia. Jednak to nie wszystko. Gdy pies patrzył na twarz człowieka przedstawioną na zdjęciu, aktywność wykazywały też części mózgu odpowiedzialne za komunikowanie się, wyrażanie emocji i gromadzenie wspomnień.

– Nasze badanie dowodzi, że ludzkie twarze są dla psów naprawdę czymś szczególnym, bo wywołują szczególną aktywność  mózgu – wypowiedział się dla „The Huffington Post” dr Luis Concha. – Dla psa ludzka twarz to nie jest coś zwyczajnego. MC

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments