Twój pies twoim odbiciem

Fot. Facebook/Mirror Method USA School

Na YouTube można obejrzeć zabawne filmy z udziałem psów. Te, w których występują nasi dzisiejsi bohaterowie, wyróżnia dobry pomysł na scenariusz, sprytne wykorzystanie psich możliwości i naturalny talent zwierzaków.

Kilka lat temu grupa pokazowa jednej z węgierskich szkół dla psów nakręciła świąteczny teledysk „Doggy Christmas Surprise”. Psy robiące porządki, przyozdabiające choinkę i układające pod nią prezenty zrobiły na użytkownikach serwisu ogromne wrażenie. W ślad za tym filmem pojawiły się kolejne – między innymi zabawna etiuda o psach wypoczywających nad wodą w letni dzień.

Jak wy to robicie? – pytali internauci, zachwyceni tym, że psy zdają się grać przed kamerą bez wyraźnej pomocy człowieka.

Dogschool of Népsziget specjalizuje się w wykorzystaniu mirror method – metody lustra (zwierciadła).  Według jej twórców działanie psa jest jedynie odzwierciedleniem naszych zachowań. Nauka opiera się na trzech głównych założeniach:  byciu prawdziwym przewodnikiem dla psa (przy czym oznacza to raczej układ rodzic – dziecko niż tradycyjnie pojmowana rola Alfy w stadzie), kształtowaniu zachowań za pomocą nagród (szkoleniowcy często pracują, używając np. klikera) i wreszcie zapewnieniu mu życia możliwie zgodnego z jego naturą. To oznacza nie tylko dużo niewymuszonego ruchu, ale i codzienne angażowanie psiego mózgu do rozwiązywania problemów. Warto dodać, że psy w szkole pracują zawsze bez smyczy.

Szkoleniowcy podkreślają, że należy uszanować psią naturę i nie próbować traktować psów jak ludzi, zwłaszcza nie uczłowieczać ich zachowań, bo to prowadzi jedynie do dużych problemów w komunikacji.

Współtwórca metody i właściciel Dogschool of Nepsziget Gabor Karam twierdzi, że pracując z psem, właściciel dowiaduje się zupełnie nowych rzeczy o sobie.

„Psi zen”? Niezupełnie – ale na pewno sposób na dobre, satysfakcjonujące życie z psem. PŁ

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments